Minister ds. finansów przypisuje ten wynik udanej polityce wsparcia niemieckiej gospodarki. – Nasza polityka pomocowa działa. Pokazują to liczby – powiedział minister Olaf Scholz.
Czytaj także: Niemiecka gospodarka skurczyła się o 5 proc. w 2020 roku z powodu COVID-19
Jeszcze latem ubiegłego roku wydawało się, że straty będą większe. Szacowano wówczas, że niemiecki fiskus będzie musiał się pogodzić ze spadkiem przychodów z podatków wynoszącym 8,5 proc. Jednak znacznie lepsza sytuacja gospodarcza w drugiej połowie 2020 r., a zwłaszcza w grudniu, ograniczyła straty.
Deficyt budżetowy wyniósł w zeszłym roku 130,7 mld euro. Natomiast dług publiczny Niemiec w 2019 r. wynosił niespełna 1,9 bln euro. Oczekuje się, że w 2020 r. wzrósł o 379 mld euro (19,96 proc.). Ministerstwo Finansów przyznaje, że duża część tej sumy – 156 mld euro – została wydana na wsparcie gospodarki. Według ostatnich danych statystycznych dług publiczny w październiku 2020 r. wynosił 2,2 bln euro, czyli był na najwyższym poziomie, jaki kiedykolwiek zmierzono. Kiedy i jak Niemcy powrócą na ścieżkę polityki zrównoważonego budżetu, okaże się po wyborach do Bundestagu we wrześniu br. W odróżnieniu od socjaldemokratów i ministra Scholza partia Zielonych, która w sondażach może liczyć na drugie miejsce po CDU/CSU, nie widzi powodu do znacznych oszczędności w następnych latach. – Powrót do sztywnej redukcji zadłużenia w 2022 r. uniemożliwiłby niezbędne inwestycje w ochronę klimatu, cyfryzację, mobilność i edukację – powiedział przewodniczący tej partii Robert Habeck.
Najwięcej wpływów podatkowych stracił budżet federalny, który otrzymał 283,1 mld euro (spadek o 14 proc.). Natomiast budżety landowe, które dostały łącznie 316,3 mld, straciły zaledwie 2,5 proc. Należy podkreślić, że to właśnie budżety landowe zyskały najwięcej w ostatnich latach dzięki ekonomicznej prosperity w Niemczech. Do wygranych z okresu przed pandemią zaliczyć należy także budżety komunalne, które w rekordowym roku 2018 dostały z podatków od nieruchomości i podatków komunalnych od osób prawnych 70 mld euro.