Szczepionka AstraZeneca przeciw COVID wycofana z użycia w Europie

AstraZeneca rozpoczęła proces globalnego wycofywania z użycia swojej szczepionki przeciw COVID-19. W wydanym komunikacie firma wyjaśniła powody tej decyzji.

Publikacja: 08.05.2024 05:31

Szczepionka AstraZeneca na COVID-19 nie jest już produkowana

Szczepionka AstraZeneca na COVID-19 nie jest już produkowana

Foto: PAP/EPA

arb

AstraZeneca tłumaczy wycofanie z użycia szczepionki „nadwyżką dostępnych aktualnych wersji” szczepionek przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2, który wywołał globalną pandemię. W związku z licznymi mutacjami wirusa koncerny farmaceutyczne opracowywały szczepionki wymierzone w nowe, pojawiające się regularnie jego warianty.

AstraZeneca: Nasza szczepionka na COVID-19 uratowała życie 6,5 mln ludzi w pierwszym roku stosowania

W marcu AstraZeneca wystąpiła do UE o cofnięcie zgody na wykorzystywanie szczepionki koncernu na europejskim rynku. 7 maja Europejska Agencja Leków poinformowała, że szczepionka nie jest już dopuszczona do użycia w Europie.

AstraZeneca podkreśla, że wycofuje szczepionkę dlatego, że na rynku jest obecnie cała gama nowszych szczepionek, które są przystosowane do zwalczania nowych wariantów koronawirusa SARS-CoV-2, co doprowadziło do spadku popytu na szczepionkę AstraZeneca. Szczepionka tego koncernu, jedna z pierwszych dopuszczonych do użycia szczepionek przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 nie jest już produkowana.

Czytaj więcej

Odszkodowania za nowy NOP po szczepionce na COVID-19. Można składać wnioski

„Według niezależnych szacunków ponad 6,5 mln żyć zostało ocalonych tylko w pierwszym roku użycia (szczepionki)” - głosi komunikat firmy, która dodaje, że dostarczyła różnym krajom świata łącznie ponad 3 mld dawek szczepionki.

"Nasze wysiłki zostały docenione przez rządy na świecie i są szeroko uważane za jeden z kluczowych elementów przyczyniających się do zakończenia globalnej pandemii. Będziemy teraz współpracować z organami regulacyjnymi i naszymi partnerami, aby wytyczyć jasną ścieżkę prowadzącą do zakończenia tego rozdziału (...)" - czytamy w komunikacie koncernu.

W rzadkich przypadkach szczepionka AstraZeneca może wywoływać poważne efekty uboczne takie jak zakrzepica z małopłytkowością

Szczepionka AstraZeneca została już wcześniej wycofana z użycia w Australii, w marcu 2023 roku, choć kraj ten zaczął się wycofywać z jej stosowania już w czerwcu 2021 roku, ze względu na szerszą dostępność innych szczepionek.

Szczepionka AstraZeneca na COVID-19 wywoływała groźny efekt uboczny

W 2021 roku AstraZeneca zmieniła nazwę swojej szczepionki na COVID-19 na Vaxzevria. Szczepionkę podawano w dwóch dawkach. Szczepionka zawierała nieaktywne cząstki wirusa z rodziny adenowirusów zmodyfikowane tak, aby zawierały gen umożliwiający wytwarzanie białka SARS-CoV-2. Była więc szczepionką starszego typu niż szczepionki koncernów Pfizer czy Moderna, oparte na technologii mRNA i zawierające fragment materiału genetycznego koronawirusa SARS-CoV-2.

Szczepionkę AstraZeneca uważano za bezpieczną w użyciu, choć potwierdzono, że w rzadkich przypadkach może ona wywoływać poważne efekty uboczne takie jak zakrzepica z małopłytkowością (TTS). Taki efekt uboczny pojawiał się u 2-3 osób na 100 tys. zaszczepionych.

WHO rekomenduje obecnie, by szczepionki na COVID-19 były opracowywane pod kątem zwalczania wariantu JN.1 koronawirusa SARS-CoV-2, który wypiera wariant XBB.

COVID19 i choroby zakaźne
Prof. A. Fal: "hMPV nie ma potencjału pandemicznego"
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
COVID19 i choroby zakaźne
Krztusiec w 2024 roku. 35-krotny wzrost liczby zachorowań
COVID19 i choroby zakaźne
Wirus HMPV w natarciu? Eksperci: nie grozi nam powtórka z COVID-19
COVID19 i choroby zakaźne
Czym jest HMPV? W Chinach liczba zakażonych wirusem rośnie
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
COVID19 i choroby zakaźne
Co już wiemy, a czego jeszcze nie o Covid-19? Pięć pytań
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego