Budżet nie podzielił Unii

Donald Tusk ogłosił zwycięstwo. Ale zapis ustaleń brukselskiego szczytu jest niejasny; każdy może twierdzić, że wygrał

Publikacja: 20.10.2012 01:07

Budżet nie podzielił Unii

Foto: AFP

Korespondencja z Brukseli

Unijny szczyt potwierdził w piątek, że rozpoczną się prace nad odrębnym budżetem strefy euro. – Dostałem misję przeanalizowania tematu (budżetu strefy – red.) i przedstawienia wniosków w grudniu – powiedział Herman Van Rompuy, przewodniczący Rady Europejskiej. – W  żaden sposób i w żadnym momencie nie koliduje to z przygotowaniami wieloletnich ram finansowych UE – podkreślił.

Na szczycie doszło do starcia brytyjskiego premiera Davida Camerona z Donaldem Tuskiem

Te zapewnienia uspokoiły Donalda Tuska. Dla Polski niebezpieczne byłoby tworzenie już teraz kolejnego funduszu. Zmniejszałby on bowiem możliwości płatników łożenia na budżet UE, w którym walczymy o prawie 80 mld euro z polityki spójności. Choć Van Rompuy podkreśla, iż nie łączy negocjacji budżetu UE z funduszem dla eurolandu.

– Nie ma mowy o odrębnym budżecie dla strefy euro – powiedział premier polskim dziennikarzom. Według niego w nocy doszło do dwugodzinnej „ostrej kłótni" z premierem Wielkiej Brytanii, który nalegał, aby z dokumentu końcowego szczytu zniknął zapis mówiący o odrębności tych dwóch procesów: analizy możliwości stworzenia budżetu euro oraz negocjacji nad wieloletnim budżetem Unii Europejskiej.

David Cameron ma w tym interes. Chce jak najmniejszego bud-żetu unijnego, w związku z tym każdy argument jest dla niego dobry. Skoro strefa euro miałaby mieć odrębny budżet, to w oczywisty – dla brytyjskiego premiera – sposób powinno to skutkować mniejszym budżetem unijnym, na który składa się Wielka Brytania. Cameronowi przeciwstawił się Tusk, także – według nieoficjalnych informacji – litewska prezydent Dalia Grybauskaite.

Ostatecznie zapis jest na tyle niejasny, że pozwala każdej ze stron ogłosić sukces. Polska jest zadowolona, że oba procesy będą rozdzielone. Wielka Brytania uważa jednak, że wcale tak nie będzie.

– Każdy, kto mówi inaczej, jest w błędzie. Z czasem będzie związek między tymi dwoma budżetami – powiedział Cameron. Jak szybko, to się okaże. Jeśli wieloletni bud-żet UE na lata 2014 – 2020 uda się ustalić zgodnie z planem, czyli 23 listopada, ryzyko pojawi się dopiero przy negocjacjach kolejnego, na okres po 2020 r. – Musimy uzgodnić wieloletni budżet UE w listopadzie, najpóźniej w grudniu – apelował węgierski premier Viktor Orban. Realny problem stwarza David Cameron, który powtórzył, że nie zawaha się w listopadzie użyć weta.

Budżet i podatki
EKG. Zbliża się poważna dyskusja nad nowym budżetem UE. „Krew się będzie lała”
Materiał Partnera
Sztuczna inteligencja pomaga w pracy działom podatkowo-finansowym
Budżet i podatki
Deficyt finansów publicznych to 6,6 proc. PKB w 2024 r. GUS potwierdził dane
Budżet i podatki
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Budżet i podatki
Czy trzeba będzie mocniej zaciskać pasa