Aktualizacja: 28.08.2019 16:59 Publikacja: 28.08.2019 15:28
Foto: Goldenmark
W ciągu ostatnich trzech lat sztabki z logo szwajcarskich mennic, które jednak nie zostały wyprodukowane przez te zakłady, zostały znalezione w skarbcach JPMorgan Chase. Ich wartośc to co najmniej 50 ml dol. – donosi Reuters. Skarbiec amerykańskiego banku jest jednym z największych dostępnych na rynku złota.
Jak wynika z ustaleń Reutersa znaleziono co najmniej tysiąc sztabek o standardowym rozmiarze 1 kg. To niewiele, biorąc pod uwagę światową produkcję, jednak jeszcze kilka lat temu w ogóle nie było problemu z tego typu sztabami. Według szefa największej mennicy w Szwajcarii, tysiące innych sztabek mogło pozostać niewykrytych. – Najnowsze wykrycie fałszywych sztabek pokazuje, że są one wykonane bardzo profesjonalnie – mówi cytowany przez Reutersa Michael Mesaric, prezes szwajcarskiej mennicy Valcambi. – Mimo że znaleziono tysiące podrobionych sztabek, jest duże prawdopodobieństwo, że znacznie więcej znajduje się w obiegu – dodaje Mesaric.
Wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński z partii Szymona Hołowni Polska 2050 stracił stanowisko. Decyzja miała być związana z zamieszaniem w PLL LOT.
Prezydent Joe Biden ogłosi plany udzielenia Polsce pożyczki 2 mld dolarów na zakup uzbrojenia i zaoferuje sprzedaż 96 śmigłowców Apache - poinformował doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Na sprzedaż zgodził się już Departament Stanu.
W piątek powinniśmy podpisać wartą ok. 800 mln zł umowę na dostawę kolejnych pocisków AIM-9X Sidewinder. Tego dnia wykonamy także kolejny kroczek, by w życie weszły umowy na koreańską artylerię.
Jest piątek, 29 listopada, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia kluczowe tematy gospodarcze
Mimo widocznego spowolnienia gospodarczego potencjał ekspansji w Państwie Środka i współpracy z tamtejszymi firmami jest ogromny. O sukcesy jednak bardzo trudno. Nie za bardzo widać też, aby polskie firmy jakoś specjalnie do tego dążyły.
Transport intermodalny wspiera zrównoważony rozwój kraju. Łączy w sobie zalety różnych środków transportu, które przynoszą znaczące korzyści zarówno dla gospodarki, jak i środowiska naturalnego. Jak Fundusze Europejskie pomagają nam w niego inwestować?
Wprawdzie w Europie Środkowej i Centralnej trzeci kwartał br. przyniósł kolejny z rzędu wzrost popytu na złote sztabki i monety, ale w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego oznacza to spadek sprzedaży o niemal 19 proc.
Inwestycje w złoto wspomagają stabilność pieniądza i gospodarki. W niepewnych czasach ten kruszec jest bezpieczną przystanią. Na złocie rzadko się traci, bo popyt, nawet jeśli spadnie, to zawsze wraca.
Obserwujemy obecnie znaczący, ponad 30-proc. rozjazd kursu akcji największych wydobywców złota w stosunku do samej ceny kruszcu na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Ta luka, która historycznie zazwyczaj była domykana, rodzi pytania o jej przyczyny oraz o to, która forma inwestycji – w akcje spółek wydobywczych czy sam kruszec – może być bardziej opłacalna.
Globalny popyt na złote sztabki i monety inwestycyjne w II kwartale br. spadł o 5 proc. Rynki złota w Azji rosną, Europa Zachodnia zmaga się ze spadkami. Jak zachowa się złoto w przypadku wygranej Donalda Trumpa, a jak - jeśli zwycięży Kamala Harris?
Nadzieje związane z polityką pieniężną amerykańskiego Fedu podsyciły wzrost cen kruszcu. Złoto jest o 20 proc. droższe niż na początku roku.
Maj był najlepszym miesiącem sprzedaży w Mennicy Skarbowej od 12 miesięcy. Rosnący popyt odnotował również Goldenmark: sprzedaż wzrosła o ponad 10 proc. Tavex obserwuje poprawę dynamiki od kwietnia i spodziewa się dalszych wzrostów.
W piątkowe przedpołudnie notowania głównych walut do złotego lekko zniżkują.
Ceny srebra osiągają obecnie najwyższy poziom od trzech lat. W ostatnich dniach oscylują wokół 28 dolarów za uncję. A kurs złota powędrował w miniony piątek w górę o prawie 70 dolarów, przekraczając pułap 2370 dolarów za uncję, zaś w tym tygodniu zbliża się do 2400 dolarów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas