- Google działała dotychczas w świecie wirtualnym, a przecież ludzie żyją w świecie realnym, fizycznym – tłumaczy wiceprezes Google Earth and Maps, Brian McClendon. – Chcemy więc być w stanie oferować mapy dowolnego miejsca, informować o wszystkim co znajduje się w pobliżu i przekazywać to wszystko szybko, interaktywnie.
Aby to osiągnąć Google pozwala obecnie internautom korygować, aktualizować i wzbogacać jej mapy ponad 200 krajów, ostatnio Polski i Ukrainy, najnowszych krajów, w których uruchomiono program Map Maker.
Google zainteresowała się ogólnymi informacjami z zakresu kartografii w 2008 r., uruchamiając w Indiach program Map Maker, w którym szczegóły dotyczące ulic w miastach były symboliczne albo nie istniały.
– Są takie miejsca na świecie, nawet w dużych miastach, których mapa wygląda jak jednolite tło – wyjaśnia odpowiedzialny za produkt Map Maker James Kelly. - Zaczęliśmy więc od opracowania programu, który pozwala nie tylko dodać kilka dróg, ale także wiele szczegółów, jak ograniczenia prędkości, ścieżki rowerowe. Przewidzieliśmy także możliwość nanoszenia sklepów i innych punktów godnych uwagi.
Program ten pozwala ludziom uaktualniać mapy Google'a poprzez wskazywanie miejscowych cech, od ścieżek rowerowych i przejść dla pieszych, po parkingi i tereny zabaw dla dzieci. Zmiany te po sprawdzeniu i zatwierdzeniu redakcyjnym trafiają błyskawicznie do przestrzeni elektronicznej i są dostępne w ponad 800 tys. witrynach oferujących Google Maps.