Firma budowlana IJM i konglomerat Genting z Malezji oraz producent stali POSCO i konglomerat Daewoo Int'l z Korei zostały usunięte z globalnego funduszu emerytalnego rządu norweskiego, po zaleceniu swej rady ds. etyki, która stwierdziła, że wymienione firmy albo ich filie były zaangażowane w niszczenie tropikalnych lasów w Indonezji i Malezji.

Decyzja o wykluczeniu POSCO wynika stąd, że jest ona właścicielem większościowego udziału w Daewoo Int'l i ponosi pośrednią odpowiedzialność za działalność swej filii.

Norweski fundusz jest największy na świecie, z aktywami za 871 mld dol., a jest znany z licznych kryteriów etycznych, które wykluczają pewne filmy z jego portfela inwestycyjnego. Do tych kryteriów należą m.in. powodowanie znacznych szkód w środowisku, produkcja broni jądrowej, wyrobów tytoniowych, nieprzestrzeganie warunków pracy.

Na początku 2015 r. fundusz miał akcje w  POSCO o wartości 1,49 mld koron (180,24 mln dol.), 67,5 mln koron w Daewoo Int'l, 305,6 mln koron w Genting i 344,8 mln koron w IJM. Tylko raz na rok dokonuje aktualizacji stanu posiadania.

Po ostatniej decyzji 64 firmy znalazły się na czarnej liście Norwegów. Są na niej m.in. Rio Tinto i Wal-Mart. Fundusz ma udziały w ok. 9 tys. firm na świecie.