Artykuł powstał we współpracy z firmą E.Leclerc
Nowy magazyn centralny E.Leclerc w Woli Rakowej koło Łodzi ma 20 tys. mkw. i 15,5 tys. miejsc paletowych. Obiektem, w którym są cztery strefy temperaturowe, zarządza firma ID Logistics, która odpowiada za przechowywanie, konfekcjonowanie i dystrybucję towarów (także chłodzonych) do 45 sklepów E.Leclerc w całej Polsce.
Ostatnim dniem trwającej tydzień przeprowadzki był 25 czerwca. Pierwsze załadunki w nowym magazynie ruszyły pod koniec czerwca. – Standardy w nowym obiekcie są znacznie wyższe niż w poprzednim, to nowa skala działania. Możliwości, jakie płyną z nowego magazynu i z nowych rozwiązań informatycznych w zakresie realizacji usług magazynowania i dystrybucji dedykowanej, pozwolą nam podnieść jakość naszej oferty na jeszcze wyższy poziom. Nie bez znaczenia są też dla nas aspekty związane z ekologią. Poprawa efektywności działań ma także duży wpływ na te kwestie – zaznacza prezes zarządu E.Leclerc w Polsce Jean Philippe Magre.
Zaspokoić rosnący rynek
Polski rynek produktów spożywczych rośnie mimo pandemii. W ubiegłym roku powiększył się o 5,7 proc. i – według firmy Nielsen – osiągnął wartość ponad 142 mld zł, nie licząc żywności świeżej. Połowę rynku opanowały dyskonty, które mają mały asortyment, ale dopracowane systemy logistyczne.
Dyskontom pandemia nie zaszkodziła, natomiast obrót w hipermarketach zmalał. Ich sposób działania – ze sporym magazynem przy sklepie – okazał się drogi. W kilku sieciach handlowych koszty wynajmu powierzchni sklepowej i magazynowej oraz zamrożony kapitał w towarze nie zostały pokryte przez wpływy.