Ważna zmiana dla klientów Orange. W 2025 roku obejmie te obszary Polski

Trwa proces zamiany technologii 3G na 4G LTE w Orange. Pierwsze zmiany wdrożono pod koniec 2023 roku. Proces obejmie teren całej Polski do końca 2025 roku. Jak należy przygotować się do zmiany?

Publikacja: 03.01.2025 11:54

Orange planuje wygaszenie sieci 3G do końca 2025 roku

Orange planuje wygaszenie sieci 3G do końca 2025 roku

Foto: AdobeStock

Biuro prasowe Orange informowało o planach stopniowego wyłączania sieci 3G już w marcu 2023 roku. Pierwsze zmiany w związku z wygaszaniem sieci zapowiadano wówczas m.in. dla mieszkańców okolic Piły i Sieradza. Aktualnie trwa proces dalszych zmian, które mają się zakończyć do końca 2025 roku. W miejsce technologii 3G pojawi się sieć 4G LTE. Celem zmiany jest m.in. poprawa jakości usług, w tym zwiększenie prędkości przesyłania danych.

Orange przypomina o kolejnych etapach wyłączania sieci 3G

W ostatnim komunikacie biuro prasowe Orange przypomniało o stopniowo wdrażanych zmianach. Na stronie internetowej marki dostępna jest mapa ukazująca planowaną kolejność wygaszania sieci 3G w kolejnych województwach i powiatach. Od 2023 roku do chwili obecnej Orange zrealizował zapowiadane zmiany m.in. na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i na większości obszaru województwa zachodniopomorskiego. Sieć 3G wygaszono już także na przeważającym obszarze województwa mazowieckiego (poza Warszawą i podwarszawskimi powiatami). Wiadomo również, w których województwach (powiatach) będą przeprowadzane dalsze zmiany w I połowie 2025 roku.

Wygaszanie sieci 3G w Orange. Harmonogram

W pierwszej połowie 2025 roku Orange planuje wyłączenie sieci 3G według następującej kolejności:

  • marzec 2025 - większość obszaru województwa lubelskiego (w tym miasto Lublin), wschodnia część województwa podlaskiego (w tym Białystok); wybrane powiaty województwa mazowieckiego, łódzkiego i podkarpackiego (miasto Przemyśl i okolice),
  • kwiecień 2025 – południowo-wschodnia i centralna część województwa łódzkiego (w tym Łódź i Piotrków Trybunalski), wybrane powiaty w zachodniej i centralnej części województwa lubelskiego,
  • maj 2025 - większość obszaru województwa świętokrzyskiego (w tym Kielce), centralne powiaty województwa wielkopolskiego (z wykluczeniem miasta Poznań); wybrane powiaty w województwie dolnośląskim (tu m.in. miasto Legnica), śląskim i małopolskim,
  • czerwiec 2025 - województwo opolskie, większość powiatów województwa warmińsko-mazurskiego (w tym m.in. Olsztyn i Elbląg), południowa część województwa lubuskiego (z wyłączeniem obszaru Zielonej Góry); wybrane powiaty województwa pomorskiego, podkarpackiego (tu m.in. Tarnobrzeg), świętokrzyskiego, śląskiego (tu m.in. Częstochowa) i wielkopolskiego.

Na drugą połowę 2025 roku zaplanowano wyłączenie sieci 3G (Orange):

  • na przeważającym obszarze województwa małopolskiego (w tym miasto Kraków),
  • na większości obszaru województwa podkarpackiego (w tym m.in. Rzeszów i Krosno),
  • w centralnej części województwa mazowieckiego (Warszawa i najbliższe okolice),
  • w centralnej i południowej części województwa śląskiego (tu m.in. Katowice, Gliwice, Bielsko-Biała),
  • w południowej i zachodniej części województwa dolnośląskiego (w tym Jelenia Góra, Wałbrzych),
  • w centralnej części województwa pomorskiego (w tym teren Trójmiasta).
  • w wybranych powiatach województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego (tu m.in. Gorzów Wielkopolski) i wielkopolskiego (tu m.in. miasto Poznań i Kalisz).

Czytaj więcej

Niedziele handlowe w 2025 roku. Kiedy wypadają? Pierwsza już w styczniu. Oto pełna lista

Jak należy przygotować się do zmian?

Jak wyjaśnia biuro prasowe Orange, żadnych zmian nie muszą dokonywać klienci sieci korzystający z telefonu i karty SIM, które współpracują z LTE i obsługują VoLTE. Klientów, którzy korzystają ze sprzętu o innych standardach, może czekać wymiana karty i telefonu na nowsze modele. W razie niedokonania zmiany, po wygaszeniu sieci 3G ta grupa klientów będzie realizować rozmowy w sieci 2G (czyli o słabszej jakości/prędkości).

Zgodnie z informacjami Orange, klienci sieci (Orange oraz nju mobile) mogą już teraz sprawdzić, czy posiadany sprzęt jest kompatybilny z najnowszymi technologiami (i czy wymaga ewentualnej wymiany w związku z wygaszaniem sieci 3G). Informację można uzyskać wysyłając bezpłatny SMS o treści KARTA na numer 80233. Klienci Orange Flex uzyskają podobną informację za pośrednictwem czatu dostępnego w aplikacji.

Jak informuje Orange, po wyłączeniu 3G wciąż będzie dostępny zasięg 2G (obejmujący ponad 99 proc. kraju), który umożliwi zarówno prowadzenie rozmów, jak i wysyłanie wiadomości tekstowych. Po wdrożeniu zapowiadanych zmian na terenach objętych do tej pory zasięgiem sieci 3G Orange pojawi się zasięg 4G w paśmie 900 MHz.

Biuro prasowe Orange informowało o planach stopniowego wyłączania sieci 3G już w marcu 2023 roku. Pierwsze zmiany w związku z wygaszaniem sieci zapowiadano wówczas m.in. dla mieszkańców okolic Piły i Sieradza. Aktualnie trwa proces dalszych zmian, które mają się zakończyć do końca 2025 roku. W miejsce technologii 3G pojawi się sieć 4G LTE. Celem zmiany jest m.in. poprawa jakości usług, w tym zwiększenie prędkości przesyłania danych.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Biznes
Niemcy wreszcie ruszyli na zakupy zbrojeniowe i idą na rekord
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Biznes
Jak uratować polskie hutnictwo? Resort przemysłu powołuje zespół
Biznes
Tworzywa sztuczne pod rosnącą presją UE
Biznes
Szykuje się przejęcie na polskim rynku jubilerskim. Gigant jeszcze urośnie
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Biznes
Majątki 500 najbogatszych miliarderów warte 10 bln dolarów. Kto ma najwięcej?
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay