Aktualizacja: 22.02.2025 09:29 Publikacja: 21.03.2024 09:53
Foto: Bloomberg
Equinix to tzw. data centre REIT, czyli fundusz inwestujący w nieruchomości komercyjne przeznaczone na centra obsługi danych. Jego klientami są m.in. takie giganty sektora IT jak Alphabet, Amazon czy Microsoft. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie wybrała natomiast Equinix jako dostawcę centrum danych dla WATS, czyli swojego nowego systemu transakcyjnego.
Hindenburg Research, czyli firma która w zeszłym tygodniu uderzyła swoim raportem w LPP, zarzuca Equinoxowi oszustwa księgowe oraz „sprzedawanie mrzonek” o sztucznej inteligencji, która pomoże w przyszłości mocno zwiększyć zyski. Analitycy Hindeburga twierdzą, że Equinox zawyża AFFO, czyli kluczowy wskaźnik dla działalności REITów (odzwierciedlający skorygowane środki uzyskiwane z działalności biznesowej). Equinox miał zawyżyć AFFO o 22 proc., wykorzystując sztuczkę księgową. Na zawyżaniu AFFO miało zależeć wysokiej rangi menedżerom spółki, gdyż od tego zależało, ile otrzymają jej akcji. Na sprzedaży papierów własnej spółki mieli zarobić od 2019 r. łącznie 327 mln USD. Ponadto przedstawiali inwestorom zbyt optymistyczne prognozy. Wskazywali w nich, że sztuczna inteligencja pozwoli mocno obniżyć w przyszłości konsumpcję prądu przez ich centra danych. Tymczasem eksperci wyrażali wątpliwości, czy Equinox może odpowiednio zmodernizować starsze budynki, w których znajduje się wiele jego centrów danych.
Prezydent Rosji Władimir Putin polecił swojemu gabinetowi przygotowanie się na powrót zachodnich firm na rosyjski rynek. Jak zaznaczył, krajowi producenci mają posiadać nad nimi „pewne korzyści” w ramach odwetu za sankcje.
W 2024 r. koncern Leonardo podpisał nowe zamówienia na ponad 20 mld euro. To wzrost o prawie 20 proc. w skali roku. Właściciel PZL Świdnik chwali się zyskiem w wysokości ponad 1,5 mld euro.
Negocjacje celne między UE a USA nabierają tempa, polski przemysł AGD traci pozycję lidera na rzecz Chin, a wydatki na obronność w Polsce wzrosną do 5% PKB w 2026 roku. Jakie konsekwencje przyniosą te zmiany dla gospodarki?
UE musi mądrze realizować swoją politykę dekarbonizacyjną. Gra toczy się o konkurencyjność europejskiej gospodarki – mówi Lucyna Stańczak-Wuczyńska, przewodnicząca rady nadzorczej BNP Paribas i szefowa rady Chapter Zero Poland.
Wiele polskich firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Analitycy pytani o beneficjentów końca wojny, wskazują firmy z różnych branż. Jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły?
Ostatnia dobra passa indeksu każe postawić pytanie, czy wzrosty mają uzasadnienie w fundamentach największych spółek. Sprawdziliśmy.
Minął szok wynikający z zaskoczenia raportem Hindenburga. Z końcem stycznia zgodnie z zapowiedzią zamknęliśmy rozdział pt. okres przejściowy na rosyjskim rynku – mówi Marcin Bójko, wiceprezes LPP ds. finansowych.
Krajowe indeksy na starcie czwartkowej sesji zwyżkowały po ponad 1 proc. Po kilkudziesięciu minutach zwyżka jest nieco mniejsza, ale popyt wciąż ma przewagę. Inwestorów zagrzewa szansa na zakończenie starcia między Rosją a Ukrainą.
Propozycja nie do odrzucenia, którą Donald Tusk złożył Rafałowi Brzosce, zdominowała polską debatę publiczną, Co się naprawdę za nią kryje? I co poza resetem w relacjach z biznesem chciał premier osiągnąć swoim przemówieniem na GPW?
Na polskim rynku M&A od trzech lat widać duże ożywienie. Najwięcej transakcji jest w sektorze nowych technologii, ale ten trend zaczyna hamować.
Tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego było osią konstrukcyjną wystąpienia Donalda Tuska na Giełdzie Papierów Wartościowych. To nic innego niż polityka historyczna – dobrze wiedzieć, że już tak nie śmierdzi liberałom, którzy dawniej się od historii odcinali, a dziś zaczęli widzieć w przeszłości rezerwuar chwytliwych analogii.
Jest piątek, 24 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś przyjrzymy się konsekwencjom ograniczeń USA na eksport półprzewodników i temu, kto może na nich zyskać. Omówimy także rosnący eksport na Ukrainę, zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczące podatków, zwrot Włoch w stronę energii atomowej oraz problem wysokich kosztów ogrzewania w Europie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas