Kreml przejmuje największy koncern internetowy Rosji. Trwa wyprzedaż akcji

Koncern Yandex został sprzedany przez spółkę z Holandii konsorcjum rosyjskiej kadry zarządzającej i firm w tym Łukoilu. Cena w rublach wyniosła równowartość 4,75 mld dolarów. W godzinę na moskiewskim parkiecie Yandex stracił na wartości 9 procent.

Publikacja: 05.02.2024 10:32

Biuro firmy Yandex w Moskwie

Biuro firmy Yandex w Moskwie

Foto: Adobe Stock

Holenderski Yandex N.V. zawarł umowę sprzedaży rosyjskiego przedsiębiorstwa za 475 miliardów rubli (4,75 mld dol.) z konsorcjum prywatnych inwestorów i menedżerów spółki, poinformowała spółka w oświadczeniu. Kwota transakcji uwzględnia dyskonto w wysokości co najmniej 50 proc. od wartości rynkowej, zgodnie z wymogami Komisji Kontroli Inwestycji Zagranicznych Rosji. Do 31 lipca tego roku Yandex N.V. musi zmienić nazwę i przestać używać marek Yandex.

Czytaj więcej

„Nawrócony” założyciel Yandeksu potępia inwazję Rosji. Półtóra roku po ataku Kremla

Czy Yandex po zmianie właściciela opuści giełdę

Transakcja sprzedaży odbędzie się w dwóch etapach. W pierwszej kolejności pakiet kontrolny Yandexu (około 68 proc.) zostanie sprzedany za około 230 miliardów rubli oraz do 67,8 mln akcji zwykłych Yandex N.V. Część pieniężna zostanie wypłacona w rublach. Etap ten zakończy się w pierwszej połowie roku.

W drugim etapie kupujący zapłaci także za pozostałe udziały w gotówce oraz akcjach Yandex N.V. Ten etap powinien zakończyć się około siedem tygodni po pierwszym. Po tym Yandex N.V. planuje wystąpić o wycofanie swoich akcji z giełdy w Moskwie. Wiadomo, że udział Łukoilu w nowej spółce wyniesie 10 procent.

Spółka podkreśla, że planuje przeznaczyć część wpływów ze sprzedaży rosyjskiego biznesu na finansowanie rozwoju. Znaczna część zostanie wypłacona pozostałym akcjonariuszom w drodze oferty odkupu akcji.

Czytaj więcej

Szef rosyjskiego Google'a ścigany w Rosji za „propagandę LGBT”

Nowy Yandex przeniesie siedzibę do Królewca

Nowa spółka-matka grupy zamiast Yandex N.V. zostanie zarejestrowana w Królewcu jako międzynarodowa spółka akcyjna (MCAO) „Yandex”. Głównym właścicielem tego MCAO będzie zamknięte konsorcjum funduszy inwestycyjnych.

Na jego czele stoją menedżerowie Yandex. Spółka nie ujawnia, którzy menedżerowie będą wśród akcjonariuszy. Pozostali akcjonariusze to podmioty założyciela funduszu Leta Capital Aleksandra Czaczawy, szefa Infinitum Pawła Prassa, grupa Łukoil i przedsiębiorca Aleksander Riazanow. Udziały akcjonariuszy nie zostały upublicznione. Spółka podkreśla jedynie, że żaden z nich nie sprawuje kontroli.

Konsorcjum, które kupiło Yandex, będzie mogło nominować sześciu z dziesięciu członków zarządu. Dwóch kolejnych może nominować utworzony niedawno w Królewcu Fundusz Menedżerów, a pozostałych – Fundusz Interesu Publicznego. Transakcja musi zostać zatwierdzona przez zgromadzenie akcjonariuszy Yandex N.V. i regulatora państwowego.

Następnie zamknięty fundusz inwestycyjny zamierza zaoferować posiadaczom akcji zwykłych holenderskiej spółki „różne opcje na ich papiery wartościowe”, tak aby inwestorzy indywidualni mogli stać się akcjonariuszami MKAO po wycofaniu Yandexu z moskiewskiej giełdy. Firma nie zdradza, o jakich „opcjach” mowa.

Kurs Yandexu załamał się po informacji o sprzedaży

Artem Sawinowski pozostanie dyrektorem generalnym Yandex; firma zachowa biznes, usługi i aktywa grupy Yandex N.V., z wyjątkiem zagranicznych startupów (Nebius, Toloka, Avride i TripleTen) oraz centrum danych w Finlandii. Firma zapewni Yandex N.V. ograniczone prawa do korzystania z części swoich technologii do końca 2024 roku.

Wymienione startupy zostały stworzone przez założyciela Yandex Arkadija Wołoża w Izraelu, do nich po napaści Rosji na Ukrainę uciekła część pracowników firmy. Nebius zajmuje się technologiami chmurowymi, Avride - technologiami autonomicznymi, a TripleTen promuje edukację online dla informatyków.

W komunikacie wskazano, że Yandex będzie nadal rozwijać usługi wyszukiwania, miejskie, rozrywkowe i edukacyjne, a także technologie chmurowe, samochody autonomiczne, technologie sztucznej inteligencji i inne obiecujące obszary.

Jak powiedziało jedno ze źródeł gazety RBK, obecnie trwają negocjacje w sprawie podziału rynków zagranicznych (umowa o zakazie konkurencji) między spółkami Wołoża a podobnymi obszarami rosyjskiego Yandexu.

Wszelkie uspokajające treści z komunikatu, nie podziałały na inwestorów giełdowych. Od rana na moskiewskim parkiecie trwa wyprzedaż akcji. Yandex potaniał o 9 proc., a Łukoil o 1 proc.

Kim są nowi właściciele

Aleksandr Czaczawa jest założycielem funduszu venture capital Leta Capital, który inwestuje w międzynarodowe startupy IT i internetowe. We wrześniu 2022 roku kupił od VK (w Kontakcie) spółkę gier My.Games za 642 miliony dolarów. 
Paweł Prass oprócz stanowiska szefa Infinitum jest udziałowcem kilku firm informatycznych.
Łukoil to jeden z największych koncernów naftowo-gazowych na świecie, odpowiadający za ponad 2 proc. światowej produkcji ropy naftowej i około 1 proc. potwierdzonych zasobów węglowodorów. Głównym akcjonariuszem jest objęty sankcjami oligarcha Wagit Alekpierow (24,8 proc.).
Aleksander Riazanow był deputowanym do Dumy Państwowej. Od 2001 do 2006 roku był wiceprezesem Gazpromu. Jest prezesem zarządu Russian Holding Company (inwestuje w papiery wartościowe, zajmuje się budownictwem, działalnością inwestycyjną i rozwojem rolnictwa) oraz szefem spółki Rigora (zarządza funduszami inwestycyjnymi). Jest założycielem kilkudziesięciu firm, w tym właścicielem portalu Gramota.ru.

Biznes
Energetyczny plan Orlenu. Odpowiedzialnie o energii przyszłości
Biznes
Apel do Elona Muska w sprawie Polski. Rafał Brzoska: Jesteśmy jak Mongolia?
Biznes
Na stole 16. pakiet sankcji przeciwko Rosji. Mocno uderzy w aluminium i LNG
Biznes
SpaceX wyniosło na orbitę najmniejszego polskiego satelitę. Zbudowali go studenci
Biznes
Liczba fuzji spadła, ale i tak jest duża
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego