Aktualizacja: 20.06.2023 06:15 Publikacja: 20.06.2023 03:00
Foto: Adobe Stock
Nie tylko giganci, jak Orlen, PZU, liczne spółki energetyczne, telekomy i banki, ochoczo sięgają po nowatorskie rozwiązania tworzone przez polskie młode spółki technologiczne – zresztą większość z nich ma już własne fundusze VC, które inwestują w takie projekty. Teraz i mniejsze przedsiębiorstwa oraz instytucje idą na kooperację z młodymi firmami. Tzw. współpraca Dawida z Goliatem staje się modna – wynika z najnowszego raportu Huge Thing i PFR Ventures, który „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza.
Prezydent Rosji Władimir Putin polecił swojemu gabinetowi przygotowanie się na powrót zachodnich firm na rosyjski rynek. Jak zaznaczył, krajowi producenci mają posiadać nad nimi „pewne korzyści” w ramach odwetu za sankcje.
W 2024 r. koncern Leonardo podpisał nowe zamówienia na ponad 20 mld euro. To wzrost o prawie 20 proc. w skali roku. Właściciel PZL Świdnik chwali się zyskiem w wysokości ponad 1,5 mld euro.
Negocjacje celne między UE a USA nabierają tempa, polski przemysł AGD traci pozycję lidera na rzecz Chin, a wydatki na obronność w Polsce wzrosną do 5% PKB w 2026 roku. Jakie konsekwencje przyniosą te zmiany dla gospodarki?
UE musi mądrze realizować swoją politykę dekarbonizacyjną. Gra toczy się o konkurencyjność europejskiej gospodarki – mówi Lucyna Stańczak-Wuczyńska, przewodnicząca rady nadzorczej BNP Paribas i szefowa rady Chapter Zero Poland.
Wiele polskich firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Analitycy pytani o beneficjentów końca wojny, wskazują firmy z różnych branż. Jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły?
W poszukiwaniu wyskalowania działalności i zwiększenia zysków, polskie przedsiębiorstwa coraz częściej łączą swoje siły, bardzo często z partnerami z zagranicy, i podejmują się wspólnych przedsięwzięć, zwanych jako joint ventures (JV).
Amerykański startup Perplexity AI zrewidował swoją propozycję fuzji, którą złożył chińskiej spółce macierzystej TikTok, ByteDance, aby utworzyć nowy podmiot łączący Perplexity i TikTok U.S. - informuje Reuters.
Aktywność inwestorów wysokiego ryzyka w Europie mocno dołuje. Czy jest szansa na strumień pieniędzy, który w 2025 r. pobudzi rynek innowacji? Nowa unijna komisarz ds. start-upów wie, jak rozkręcić rynek.
Fundusze Europejskie od wielu lat wspierają innowacyjne przedsiębiorstwa na ich najwcześniejszych etapach rozwoju. Start-upy i ich założyciele mogą liczyć na dopasowaną do ich potrzeb pomoc finansową i merytoryczną. Wsparcie unijne skierowane jest także to tych osób, które dopiero planują rozpoczęcie działalności biznesowej. Przyszli przedsiębiorcy z Polski Wschodniej, którzy chcieliby przekształcić swój innowacyjny pomysł w dochodowy biznes, mają teraz możliwość skorzystania z kompleksowej i bezpłatnej oferty Platform startowych. Wszystko to w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.
Choć zarówno private equity, jak i venture capital umożliwiają zapewnienie znaczącego wsparcia finansowego, różnią się zasadniczo profilem zaangażowanych inwestorów i wpływem na przyszłość firmy.
Brakuje pieniędzy na innowacje – aż 56 proc. start-upów wskazuje, że pozyskanie finansowania jest dziś bardzo trudne. Niemal co piąta spółka wini inwestorów, którzy ostro tną wyceny – wynika z raportu, który „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju po raz kolejny daje polskim start-upom, mikro- i małym przedsiębiorcom szansę na spełnienie amerykańskiego snu i rozpoczęcie działalności na terenie stanu Nevada.
Jest poniedziałek, 25 listopada, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek podsumowuje kluczowe wydarzenia gospodarcze.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas