Platformy startowe uruchomione w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej to przedsięwzięcia realizowane przez partnerstwa, w skład których wchodzą ośrodki innowacji, instytucje otoczenia biznesu, uczelnie, fundusze venture capital, zewnętrzni eksperci i firmy. Ich zadaniem jest wspieranie start-upów na pierwszym, najtrudniejszym etapie ich tworzenia i rozwoju. Do Platform mogą zgłaszać się osoby lub zespoły osób, chcące założyć i prowadzić działalność w formie spółki kapitałowej w Polsce Wschodniej, w województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim lub mazowieckim (z wyłączeniem Warszawy oraz 9 otaczających ją powiatów).
Fot. Jacob Lund – Adobe Stock
Od pomysłu do biznesu
Pomysłodawcy, którzy zgłoszą się do Platform, zostaną objęci szerokim i kompleksowym pakietem usług, które pozwolą im przekształcić ich innowacyjny pomysł w dochodowy biznes. Odbywa się to w ramach indywidualnych programów, tzw. inkubacji, pod okiem doświadczonych menedżerów. W ich trakcie niedojrzałe jeszcze pomysły na innowacje będą miały szanse „wykluć się” i stać się produktami gotowymi do wprowadzenia na rynek. Uczestnicy programu przetestują i zweryfikują swój pomysł aż do tzw. fazy MVP, czyli powstania minimalnej wersji produktu, która umożliwi im zebranie pierwszych opinii od użytkowników, po to aby zrozumieć, co trzeba poprawić lub zmodyfikować.
Wszystkie usługi oferowane przez Platformy są bezpłatne i ściśle dopasowane do potrzeb związanych ze specyfiką i etapem rozwoju danego start-upu. Wsparcie podstawowe zapewnia między innymi powierzchnię biurową, obsługę prawną, księgową, doradztwo podatkowe czy usługi marketingowe. Z kolei wsparcie specjalistyczne dostosowane jest do specyficznych potrzeb start-upu i jego projektu oraz branży, w której będzie działał. Zależy także od profilu Platformy startowej, w której przebiega inkubacja. Usługi specjalistyczne obejmują wsparcie techniczne, technologiczne, informatyczne czy wzornicze, a także wsparcie biznesowe w zakresie analiz finansowych, rynkowych, sprzedażowych czy też w zakresie nawiązywania relacji z inwestorami i prezentowania im produktu. Uczestnicy programu mają także możliwość uzyskania grantu na sfinansowanie tych usług, które są niedostępne w ramach Platformy.
Udział w programie daje również możliwość podjęcia współpracy z partnerami Platform, czyli z uczelniami, ośrodkami badawczymi, funduszami venture capital i przedstawicielami biznesu. Dzięki temu powstające start-upy mogą korzystać z potencjału, wiedzy i doświadczenia specjalistów. Zyskują także możliwości nawiązywania kontaktów biznesowych z klientami, partnerami korporacyjnymi oraz inwestorami.
Po zakończeniu okresu inkubacji, najbardziej innowacyjne start-upy, z największym potencjałem biznesowym będą miały szansę na uzyskanie dotacji w wysokości do 600 tys. zł, co pozwoli im na wejście na rynek, rozwój działalności i realizację pierwszej sprzedaży swoich produktów.
Fot. Dragana Gordic – Adobe Stock
Platformy sukcesu
Platformy startowe w Polsce Wschodniej w poprzedniej edycji wsparły ponad 1,5 tys. pomysłodawców. Wiele powstałych w taki sposób start-upów świetnie funkcjonuje i prężnie rozwija swoją innowacyjną działalność. Jest wśród nich firma IQ Biozoom ze Stalowej Woli, która skorzystała z usług lubelskiej Platformy startowej Unicorn Hub. Start-up, utworzony w ramach Platformy, rozwija innowacyjną metodę pomiaru stężenia substancji biochemicznych, takich jak glukoza czy kortyzol w ślinie, pocie i łzach. Metoda ta pozwala na bezinwazyjną i precyzyjną diagnostykę, przeprowadzaną także w warunkach domowych. Opracowana technologia wyróżniana jest w wielu międzynarodowych konkursach, a sama firma zaliczana jest do najbardziej obiecujących start-upów świata. Współpracuje z wiodącymi światowymi ośrodkami badawczymi nad rozwojem technologii, na co uzyskała także wsparcie kapitałowe ze strony funduszu venture capital. Firma dynamicznie rozwija swoją działalność na rynku o bardzo dużym potencjale wzrostowym.
Osoby z pomysłem na innowacyjny biznes typu start-up, które chcą go założyć z pomocą Platformy startowej i prowadzić na terenie Polski Wschodniej, mogą uzyskać więcej informacji na stronie www.platformystartowe.gov.pl
Materiał Promocyjny