Imperium Adaniego wali się z hukiem. „Największy korporacyjny przekręt w historii”

Czy działalność indyjskiego magnata biznesowego będącego do niedawna numerem trzy w rankingach globalnych miliarderów była „największym korporacyjnym przekrętem w historii”? Na to wskazuje raport amerykańskiej firmy Hindenburg Research.

Publikacja: 06.02.2023 10:11

Gautam Adani, założyciel Adani Group, w 2022 r. przez pewien czas miał majątek większy niż Jeff Bezo

Gautam Adani, założyciel Adani Group, w 2022 r. przez pewien czas miał majątek większy niż Jeff Bezos, twórca Amazonu. W ciągu tygodnia, na przełomie stycznia i lutego 2023 r., Adani wypadł jednak z pierwszej dziesiątki globalnych miliarderów.

Foto: Bloomberg

Czy mała firma specjalizująca się w krótkiej sprzedaży może obalić rynkowego giganta? Taki pojedynek właśnie obserwujemy, odkąd spółka Hindenburg Research opublikowała 24 stycznia obszerny raport dotyczący podejrzanej działalności holdingu Adani Group kontrolowanego przez indyjskiego potentata Gautama Adaniego będącego jeszcze na początku roku numerem trzy w rankingu miliarderów Bloomberga. W raporcie tym wprost stwierdzono, że działalność spółek Adaniego to „największy korporacyjny przekręt w historii”. Adani Group po kilku dniach odpowiedziała własnym kilkusetstronicowym raportem i uderzyła w patriotyczne tony. „To atak na Indie!” – mówiła jej narracja. Do inwestorów dużo mocniej trafiła argumentacja ekspertów z Hindenburg Research. W ciągu nieco ponad tygodnia od opublikowania ich raportu akcje Adani Enterprises („flagowej” spółki z holdingu) straciły aż 55 proc. Majątek Adaniego stopniał w tym czasie o 59 mld dol., do 61 mld dol. Z trzeciego miejsca na liście miliarderów spadł na 21. Przestał być też najbogatszym człowiekiem w Azji oraz w Indiach. Poniósł także ogromne szkody na reputacji. Wcześniej nazywano go „człowiekiem o dotyku Midasa”, a obecnie wielu ludzi z fascynacją lub z niepokojem śledzi proces topnienia jego fortuny.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Biznes
UE rozważa gigantyczny pakiet pomocowy dla Ukrainy
Biznes
Polsko-amerykańska fabryka amunicji do himarsów najwcześniej w 2028 roku
Biznes
Producenci broni dają zarobić
Materiał Partnera
Potrzeba dialogu jest dziś ogromna
Materiał Partnera
Główne cele to nowe rynki i zielona transformacja
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce