Rusza „Business for Ukraine”, czyli wsparcie ukraińskich firm

Na doradztwo, a nawet na halę produkcyjną, mogą liczyć ukraińscy przedsiębiorcy w projekcie „Business for Ukraine Center”. Zdaniem rządu firm ukraińskich dopiero zaczęło przybywać.

Publikacja: 13.01.2023 03:00

Rusza „Business for Ukraine”, czyli wsparcie ukraińskich firm

Foto: Andrew Kravchenko/Bloomberg

– Nasza uwaga była skierowana na odbudowę Ukrainy, ale musimy przemodelować ten pomysł, ponieważ prowadzenie działalności w Ukrainie nadal jest niezwykle ryzykowne – mówił Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, podczas inauguracji projektu „Business for Ukraine Center”. Dlatego inicjatywy polegające na wspieraniu biznesu ukraińskiego w Polsce są niezwykle cenne, bo zdaniem ministra w przyszłym roku to będzie główny kierunek relacji biznesowych polsko-ukraińskich, poza wymianą handlową.

Firm ukraińskich nad Wisłą przybywa lawinowo. Jak poinformował Buda, do końca ubiegłego roku powstało ich 17,9 tys., a tempo przyspieszało przed końcem roku. Dlatego rząd spodziewa się nawet większej liczby nowych firm ukraińskich w 2023 r.

– Takie inicjatywy jak ta mają wskazywać drogę kolejnym nowym przedsiębiorcom – mówił Buda. Zauważył, że na początku pojawiali się w Polsce dobrze zorganizowani przedsiębiorcy, a teraz powstają też firmy niejako z musu, zakładane przez osoby, które do niedawna planowały szybszy powrót do Ukrainy.

Jednocześnie, zdaniem ministra, taka samodzielność osób z Ukrainy jest bardzo na rękę rządowi, ponieważ nowi przedsiębiorcy zatrudniają głównie Ukraińców, dzięki czemu maleje zapotrzebowanie na wsparcie socjalne ze strony państwa.

Z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że wśród firm ukraińskich dominuje budownictwo (24 proc.), branża informacja i komunikacja (16 proc.) i usługi (14 proc.)., a właścicielkami 41 proc. jednoosobowych działalności gospodarczych są kobiety.

„Business for Ukraine Center” to roczny projekt prowadzony przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z Fundacją Totalizatora Sportowego. – Widzimy obecnie duże zapotrzebowanie na ten projekt. W dzisiejszych czasach ukraiński biznes szuka w Polsce bezpieczeństwa – mówił Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

Organizatorzy chcą udzielić bezpłatnego wsparcia co najmniej setce firm, będą oferować pomoc w znalezieniu lokalizacji i bezpłatną przestrzeń produkcyjną w Warszawie. Od kwietnia Ukraińcy skorzystają z bezpłatnych dziesięciu miejsc coworkingowych, dostaną też doradztwo biznesowe, pomoc w znalezieniu polskich kontrahentów lub inwestorów, webinaria edukacyjne.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, ZPP za dwa miesiące chce we współpracy z platformą e-commerce uruchomić centrum handlu polsko-ukraińskiego. Obecny na spotkaniu szef Ptak Warsaw Expo deklarował, że w jego halach ukraińskie firmy mają możliwość wystawiania się za darmo.

Rząd opracowuje projekt ustawy o instrumentach finansowych dla polskich firm zainteresowanych odbudową Ukrainy. – W tej ustawie jest wiele komponentów, dopuszczamy wiele aktywności KUKE w Ukrainie, w tym ubezpieczanie transakcji, ale i wsparcie oferty ubezpieczeniowej banków. Możemy gwarantować ofertę banku, by była atrakcyjniejsza dla przedsiębiorców. Banki są bardzo zainteresowane, bo dzięki temu są w stanie uruchomić ofertę. Przy dzisiejszym pomiarze ryzyka w Ukrainie jest ona tak droga, że nie do zaakceptowania dla klientów – mówił Buda.

Biznes
Liczba fuzji spadła, ale i tak jest duża
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Francja naciska na Polskę w sprawie zakupów zbrojeniowych
Biznes
Walka o lepszy ład korporacyjny w spółkach z udziałem Skarbu Państwa
Biznes
Polska odkręca kurek z pieniędzmi na AI. Chodzi o miliardy złotych
Biznes
Pragmatyczna transformacja – dobre rozwiązanie na trudny czas