Świadomość ta znajduje odzwierciedlenie w realizowanej przez nas od 2012 r. strategii zrównoważonego rozwoju People & Planet Positive, przyjętej przez Ikeę na długo przed pojawieniem się wskaźników ESG. Naszą ambicją jest osiągnięcie do 2030 r. neutralności klimatycznej w całym łańcuchu wartości Ikei, również w Polsce.
Jesteśmy przekonani, że zmiana klimatu jest największym wyzwaniem, któremu dziś muszą sprostać firmy, rządy i każdy z nas. Eksperci są zgodni, że najbliższa dekada będzie kluczowa dla klimatu, dlatego musimy działać wspólnie i inspirować innych. Takiego podejścia oczekują od nas też nasi klienci, dla których liczy się odpowiedzialność i przejrzystość biznesu.
W Ikei odpowiadamy na to wyzwanie m.in. poprzez transformację energetyczną. W latach 2011–2016 Ikea Retail zainwestowała w odnawialne źródła energii w Polsce niemal 1 mld zł. Obecnie posiadamy 80 turbin na sześciu farmach wiatrowych o łącznej mocy 180 megawatów. W roku 2021 wyprodukowały one 394 gigawaty energii, czyli więcej, niż firma zużywa w sklepach, magazynach i centrach dystrybucyjnych.
W maju br. ogłosiliśmy nabycie projektu farmy wiatrowej i parku słonecznego w północno-zachodniej Polsce. Ich łączna moc wyniesie 92 megawaty, a wartość transakcji to 190 mln euro. To jedna z największych tego typu inwestycji w Europie.
Projektów takich może być więcej, jeśli procedury administracyjne i legislacja będą bardziej sprzyjające dla instalacji wiatrowych lub fotowoltaicznych. W Ikei inwestujemy bowiem także w panele słoneczne na dachach sklepów i centrów dystrybucyjnych i przekształcamy system dostaw „last mile” tak, aby do 2025 r. był zeroemisyjny. O tym rozmawialiśmy podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.