Co oznacza zrównoważony rozwój w systemie ochrony zdrowia?
To przyjazne podejście systemu ochrony zdrowia do środowiska naturalnego, pacjenta i otoczenia wokół infrastruktury szpitalnej. Jeżeli chcemy, żeby kolejne pokolenia miały gdzie mieszkać, to musimy dbać o planetę, nasze otoczenie i nas samych.
Więc co musimy zrobić, żeby wpływ systemu ochrony zdrowia na środowisko nie był negatywny?
4,5 proc. emisji CO2 pochodzi z sektora ochrony zdrowia, więcej niż z przemysłu stoczniowego czy lotniczego. Jeżeli nie podejmiemy żadnych działań, to w 2050 r. będzie 6 bln ton CO2 z tego sektora.
Każdego dnia jedno łóżko szpitalne wytwarza ok. 13 kg odpadów. To wszystko wychodzi poza budynek szpitala. Są to odpady tradycyjne, ale również medyczne, promieniotwórcze czy chemikalia. Jeśli skażą środowisko, sami wyprodukujemy sobie kolejnych pacjentów.
Jak rozwiązać ten problem?
Nie jest to proste. To powinna być konsekwentna transformacja, krok po kroku. Musimy zbudować świadomość wokół tego zagadnienia. Nasz raport Future Health Index bada zagadnienia zrównoważonego systemu ochrony zdrowia i zielonej transformacji sektora. Pytaliśmy liderów opieki zdrowotnej, jak to widzą. W 2021 roku interesowało to 2 proc. liderów w Polsce. W tym roku już 30 proc.