Sankcje sięgnęły kosmosu. Marsjański lądownik nie wróci do Rosji

Państwowa korporacja kosmiczna Roskosmos będzie musiał sama zbudować nowy lądownik dla misji marsjańskiej. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zawiesiła wspólną z Rosjanami misję ExoMars. Lądownik Kazaczok utknął z Europie i do Rosji nie wróci.

Publikacja: 23.03.2022 20:59

Prototyp łazika na misję ExoMars.

Prototyp łazika na misję ExoMars.

Foto: AFP

Do realizacji misji naukowej na Marsa potrzebna będzie nowa platforma lądowania. Rosyjski moduł  „Kazaczok” jest teraz w Europie i nie można go zwrócić na terytorium Rosji z powodu braku ruchu lotniczego - poinformował szef służby prasowej „Roskosmosu” Dmitrij Strugowiec.

„Wyprodukowanie nowej platformy do lądowania będzie wymagane ze względu na fakt, że do następnej misji większość jednostek i instrumentów Kazaczoka wyczerpie swój czas przechowywania naziemnego” – powiedział Strugowiec agencji RIA Novosti.

Platforma Kazaczok została zbudowana dla rosyjsko-europejskiej misji ExoMars-2022. Stacja ExoMars składała się z europejskiego modułu lotu i rosyjskiego modułu opadania (modułu lądowania), w skład którego wchodziła rosyjska platforma lądowania Kazaczok oraz europejski łazik Rosalind Franklin.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zawiesiła misję ExoMars 17 marca. Dyrektor generalny Roscosmosu Dmitrij Rogozin w odpowiedzi na oświadczenie ESA powiedział, że Federacja Rosyjska przeprowadzi własną misję na Marsa.

- Europejska Agencja Kosmiczna jest nierzetelnym partnerem, w związku z czym Rosja nie będzie już z nią współpracować – powiedział Rogozin.

Rosjanie 26 lutego (dzień ogłoszenia pierwszych zachodnich sankcji) odwołali swoich pracowników z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej i zawiesili starty z tego lotniska kosmicznego.

Kompleks startowy rosyjskich rakiet Sojuz w kosmodromie Kourou w Gujanie Francuskiej może zostać zamknięty na zawsze. „Może być zakonserwowany na zawsze. Dlaczego go potrzebujemy? Dlaczego potrzebujemy partnera (Europejskiej Agencji Kosmicznej), który jest tak niewiarygodny” – powiedział Rogozin i dodał, że europejska agencja zachowuje się w „szalony sposób”.

Dlatego „Roskosmos zawiesza współpracę z europejskimi partnerami w zakresie organizacji startów kosmicznych z kosmodromu Kourou i wycofuje swój personel techniczny, w tym skonsolidowaną załogę startową” – napisał Rogozin na swoim koncie Telegram.

87 obywateli Federacji Rosyjskiej pozostaje w Gujanie Francuskiej, kwestia ich wydalenia jest rozstrzygnięta, poinformowano Interfax w Roskosmos. Mowa o pracownikach, którzy przygotowywali do startu górny stopień rakiety Fregat-MT, a także o pracownikach Progress RCC, producenta rakiet Sojuz, oraz Centrum Operacji Naziemnej Infrastruktury Kosmicznej.

Biznes
Potężna awaria ChatGPT. Internauci na całym świecie zgłaszają problemy
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Biznes
Kwintyliony dolarów od Google nie dla rosyjskiej propagandy
Biznes
Nowe unijne dopłaty mogą rozruszać rynek samochodów elektrycznych
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: USA inwestują 500 mld w AI, Orban blokuje sankcje na Rosję
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Biznes
500 miliardów dolarów na sztuczną inteligencję
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego