Bez zgody KE rząd przelał na konto PGG dużo pieniędzy. Paliwo sporu z Brukselą

Pojawił się kolejny potencjalny teatr konfliktu na linii Warszawa–Bruksela. Bez zgody Komisji rząd przelał na konto PGG 400 mln zł pomocy publicznej.

Publikacja: 16.02.2022 21:00

Bez zgody KE rząd przelał na konto PGG dużo pieniędzy. Paliwo sporu z Brukselą

Foto: Shutterstock

Największa spółka górnicza w Europie Polska Grupa Górnicza otrzymała pierwszą transzę środków na tzw. dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych – rzędu 400 mln zł.

Środki zostały przelane na konto PGG w piątek, 11 lutego, już zaś we wtorek, 15 lutego, 37 tys. pracowników dostało nagrodę roczną, a więc 14. pensję. Zapytaliśmy o stanowisko Komisję Europejską (KE), jednak Bruksela nie udzieliła w tej chwili jednoznacznego komentarza. KE podkreśla, że ostatecznie to państwa członkowskie są odpowiedzialne za ocenę, czy środek pomocy publicznej obejmuje pomoc państwa, którą należy zgłosić Komisji zgodnie z przepisami UE. – KE jest w kontakcie z polskimi władzami w sprawie możliwych środków wsparcia na rzecz odejścia od węgla – zapowiada Komisja, podkreślając, że obowiązujące prawo zezwala na takie nadzwyczajne koszty w sytuacji zamknięcia kwalifikujących się kopalń węgla, a nie w związku z kontynuacją ich działalności. KE potwierdza, że czeka na formalne powiadomienie i wniosek dotyczący notyfikacji wsparcia górnictwa.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Biznes
Polska Moc Biznesu: w centrum uwagi tematy społeczne i bezpieczeństwo
Biznes
Zyski z nielegalnego hazardu w Polsce zasilają francuski budżet? Branża alarmuje
Materiał Promocyjny
Kongres Polska Moc Biznesu 2024: kreowanie przyszłości społeczno-gospodarczej
Biznes
Domy po 1 euro na Sardynii. Wioska celuje w zawiedzionych wynikami wyborów w USA
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Litwa inwestuje w zbrojeniówkę. Będzie więcej pocisków dla artylerii