Polski pancerny Borsuk chce podbić Bratysławę

Najnowszy polski bojowy wóz piechoty, zbudowany w HSW i pozostający wciąż w fazie testów, startuje w przetargu słowackiej armii.

Publikacja: 08.02.2022 21:00

Bojowy wóz piechoty Borsuk. Fot./HSW

Bojowy wóz piechoty Borsuk. Fot./HSW

Foto: Bojowy wóz piechoty Borsuk. Fot./HSW

To absolutny debiut nowego BWP z HSW w poważnym konkursie na międzynarodowym rynku zbrojeniowym. Polska Grupa Zbrojeniowa, która oferuje „Borsuka" w Bratysławie, ma nadzieję, że sąsiedzi docenią atuty innowacyjnej konstrukcji ze zdalnie sterowaną wieżą bojową i systemami komunikacji, nawigacji i kierowania ogniem w najwyższym, cyfrowym standardzie.

W Polsce z gąsienicowym wozem bojowym, stanowiącym dopełnienie czołgów w wojskach pancernych, Siły Zbrojne RP wiążą wielkie nadzieje. Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty (NBPWP) po zaliczeniu ostatecznych testów i uruchomieniu seryjnej produkcji ma otworzyć drogę nowej generacji „bewupów" i wielkiej, technologicznej zmiany podstawowego wyposażenia jednostek zmechanizowanych RP.

Czytaj więcej

Pancerny Borsuk z HSW otworzył ogień i pokazał pazury

Jerzy Reszczyński, ekspert militarny, który od początku śledzi losy „Borsuka", twierdzi, że całe lata świetlne dzielą nowy pojazd, a zwłaszcza jego zautomatyzowane, przeniesione w epokę cyfrową systemy obserwacji, uzbrojenia i komunikacji od eksploatowanych wciąż w armii „bewupów-1" rosyjskiej konstrukcji – przestarzałych transporterów sprzed co najmniej sześciu dekad. – Przyszłym załogom nowych bojowych maszyn z pewnością bardziej przydadzą się umiejętności wyniesione z gier komputerowych niż nawyki utrwalane w starych transporterach pamiętających czasy Układu Warszawskiego – mówi Reszczyński.

W zeszłym roku podobnego wrażenia doznali najwyżsi polscy dowódcy, którzy wypróbowali w pełni zautomatyzowany, obserwujący teren za pośrednictwem kamer prototyp „Borsuka" na poligonie.

Prace nad nowym gąsienicowym transporterem, a zwłaszcza krytyczne parametry bojowe, od początku chroniła tajemnica. Co wiadomo? Niemal połowę wartości „Borsuka" (szacowaną na kilkadziesiąt milionów złotych od sztuki) będzie stanowiła w pełni zautomatyzowana bezzałogowa wieża bojowa z 30-mm licencyjną armatą Orbital ATK Mk 44S Bushmaster II i karabinem maszynowym kal. 7,62 UKM-2000 C (z Zakładów Mechanicznych Tarnów). Wyposażona w obserwacyjne głowice optoelektroniczne, sensory i podwójną wyrzutnię kierowanych pocisków przeciwpancernych Spike wieża jest owocem współpracy konstruktorów z HSW oraz inżynierów i informatyków ożarowskiej Grupy WB. Pod pancerzem transportera (opcjonalnie wzmacnianym warstwowymi płytami ceramicznymi i kompozytowymi) zmieści się trzyosobowa załoga (dowódca, działonowy, kierowca) i sześciu żołnierzy desantu w pełnym bojowym rynsztunku. Będą mieli do dyspozycji sterowaną hydraulicznie rampę, urządzenia komunikacji cyfrowej Fonet i informatyczne systemy zarządzania polem walki, sensory ostrzegające przed laserowym opromieniowaniem (z warszawskiego Przemysłowego Centrum Optyki), a także licencyjny, amerykański odbiornik nawigacji satelitarnej TALIN 5000, jak również przyrządy automatycznego rozpoznania skażeń. – Wieża bojowa ZSSW-30 zaprojektowana w krajowym przemyśle to jedno z najciekawszych rozwiązań na poziomie światowym – zapewniają szefowie PGZ.

Słowacki resort obrony ujawnił na początku lutego, że polska oferta zmierzy się w przetargu prowadzonym w formule negocjacji międzyrządowych z wozami bojowego wsparcia oferowanymi przez Węgry, Szwecję i Hiszpanię. Bratysława potrzebuje ponad 150 gąsienicowych wozów. Szacowana wartość zamówienia przekracza 1,7 mld euro.

Jak na portalu ZBiAM napisał Andrzej Kiński, szef fachowego pisma „Wojsko i Technika", informacje o złożeniu oferty na Słowacji potwierdziła firma BAE Systems Hägglunds, proponuje swój BWP CV90 MkIV.

Węgrzy oferują licencyjny Rheinmetall Lynx KF41. W przypadku Hiszpanii „pewniakiem" jest wóz General Dynamics Land Systems ASCOD 2. – Na Słowacji łatwo nie będzie, ale nie zapominajmy, że wciąż nowy polski BWP jest na początku swojej drogi rozwoju – zastrzega Andrzej Kiński.

Czytaj więcej

Pancerny Borsuk daje ognia na Drawsku
Biznes
Kolejny koncern zbrojeniowy z Unii będzie produkował na Ukrainie
Biznes
Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu? Wiele osób popełnia ten sam błąd
Biznes
Trump pozbywa się papierowych słomek. To (częściowo) dobra decyzja, mówią ekolodzy
Biznes
TikTok powraca do sklepów z aplikacjami Apple i Google w USA
Biznes
Kto dostarczy okręty dla Polski, nowe cła USA i zmiany w programie mieszkaniowym