Rola regulatora
Istotną sprawą jest, w jaki sposób Play i UPC będą walczyć o rynek. Dla innych telekomów najgroźniejsze byłoby to, co jest najlepsze dla konsumentów: walka na ceny, które w ostatnich dwóch latach poszły w górę. – Myślę, że nową grupę będzie stać na powtórzenie strategii, na której urósł Play. Zbudował bazę dzięki regulatorowi i asymetrii stawek hurtowych. Dziś ma pieniądze inwestora na zwiększenie bazy klientów usługi konwergentnej – mówi Piotr Muszyński.
Jego zdaniem jednak konkurencja ceną nie jest przesądzona. – Oferta połączonych firm może być nie tyle tańsza, ile np. pozbawiona elementów lojalnościowych, a przez to bardziej konkurencyjna w stosunku do rynku – uważa.
Play kusi tanim kablowym internetem
Internet w Polsce ma 30 lat. Jeśli ktoś myśli, że to z tej okazji komórkowa sieć oferuje stacjonarne łącza o 30 proc. taniej niż konkurenci, to się myli. To tylko kolejna próba zdobycia części nowego tortu.
Wskazówką, co planuje Iliad, może być skala synergii, których spodziewa się po fuzji w Polsce. Połączenie komórkowego i przewodowego operatora ma zaowocować po trzech–pięciu latach korzyściami rzędu 40–60 mln euro. Zdaniem Konrada Księżopolskiego, szefa analityków w Haitong Banku, nie jest to zbyt agresywny cel przy zyskach, które przez pięć lat mogą wynieść 18 mld zł. – To może sygnalizować pewną racjonalność w podejściu do budowy pozycji na rynku konwergentnym. Byłaby to pozytywna informacja dla rynku, bo przy rosnącej presji inflacyjnej na koszty żaden telekom nie potrzebuje dziś wojny cenowej – mówi Księżopolski.
Łukasz Kosiarski, analityk Biura Maklerskiego Pekao, jest zdania, że Iliad pokazał konserwatywne założenia.
W Iliadzie nie kryją, że 3,7 mln gospodarstw domowych z dostępem do przewodowego internetu (dziś zasięg UPC) oraz możliwość wykorzystania łączy Vectry to nie szczyt ambicji. Iliad włącza się do walki o lepsze warunki hurtowego dostępu do światłowodów Orange i innych firm budujących łącza z unijnych funduszy POPC. – Chcemy rozszerzyć zasięg sieci UPC. Będziemy też nadal korzystać z sieci Vectry i sieci POPC w odległych obszarach – zapowiedział Reynaud. – Dlatego podejście regulatora rynku będzie kluczowe. Zależy nam na jasnych zasadach gry przy wspólnych inwestycjach i zapewnieniu niedyskryminujących warunków dostępu do infrastruktury. To klucz do cyfryzacji polskiej gospodarki – dodał.