Czerwcowy sukces skonstruowanego w Polsce pojazdu marsjańskiego, który wygrał prestiżowy konkurs w USA, pobudził zainteresowanie projektem. Polskimi rozwiązaniami zainteresował się Korea Institute for Advancement of Technology (KIAT), który podpisał umowę o współpracy z fundacją Polska Przedsiębiorcza i związaną z nią Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości, które współpracowały przy konstrukcji marsjańskiego łazika z ABM Technologies, spółką założoną przez budowniczych pojazdu, absolwentów Politechniki Białostockiej.

Jak podkreśla Łukasz Wilczyński, rzecznik prasowy projektu, trudno powiedzieć, czy a jeśli tak to jakie rozwiązania stworzone przez zespół konstruktorów wywodzących się z Politechniki Białostockiej zostaną skomercjalizowane w wyniku zawarcia umowy. – Pewne aspekty konstrukcji łazika, jak np. heksakoptery, czyli dodatkowe pojazdy latające, z pewnością wzbudziły zainteresowanie – powiedział Łukasz Wilczyński.

Zainteresowanie wokół projektu pomaga wypromować także inne pomysły osób zaangażowanych w przedsięwzięcie. Jednym z nich jest pojazd Magma For Kids. To edukacyjna wersja pojazdu, który wygrał zawody konstruktorów w USA (nazywał się Magma2).

Marsjański projekt to kolejne innowacyjny projekt młodej polskiej firmy, w który zaangażowane jest środowisko akademickie. Wywodzi się z niego także Fan Page Trender, internetowe narzędzie analityczne wspierające działania marketingowe prowadzone w serwisie społecznościowym Facebook. Jego współtwórcą jest dr Dominik Batorski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Projekt zyskał już wsparcie m.in. funduszu HardGamma Ventures. – Firma, która w USA stworzyła podobną usługę jak my, została przejęta przez branżowego giganta, Salesforce.com, za 300 mln dol. – opowiada Batorski.

Ożywienie wśród młodych firm przekłada się na zaangażowanie inwestorów. Według European Private Equity and Venture Capital Association w 2010 r. firmy Venture Capital zainwestowały w polskie start-upy  14,4 mln euro. To dziewięć razy więcej niż rok wcześniej (1,6 mln euro). Rok 2011 ma przynieść inwestycje rzędu 30-40 mln euro.