Pfizer daje 100 mld USD

Pfizer daje 100 mld dol. AstraZeneca na pewno będzie chciała więcej.

Publikacja: 29.04.2014 08:30

Amerykański gigant farmaceutyczny Pfizer zaproponował nabycie brytyjskiego rywala AstraZeneca za około 58,8 mld funtów (98,7 mld dol.). Byłoby to największe w dziejach przejęcie brytyjskiej spółki.

Z połączenia Pfizera z AstraZeneca powstałaby największa pod względem przychodów firma farmaceutyczna na świecie. Do zawarcia transakcji jeszcze daleko.

Trzeba dać więcej

Pfizer w specjalnym oświadczeniu poinformował wczoraj, że zaoferował za akcje AstraZeneca po 46,61 funta już w styczniu, ale  Brytyjczycy nie wyrazili chęci do negocjacji. Proponowana cena jest o około 14 proc. wyższa od kursu tych papierów na zamknięciu piątkowej sesji w Londynie.

Ale wczoraj akcje AstraZeneca podrożały o 15 proc., najbardziej od ponad 20 lat, do 46,95 funta za papier.  Pfizer nalega na rozpoczęcie negocjowania umowy, którą zarząd AstraZeneca  przedstawiłby akcjonariuszom.

– Pfizer zdecydował się na upublicznienie całej sprawy, bo w ten sposób próbuje wywrzeć presję na zawarcie transakcji – uważa Mark ?Clark, analityk z londyńskiego biura Deutsche Banku. Ale dodaje, że cena, o której zarząd AstraZeneca byłby gotów rozmawiać, na pewno nie jest na poziomie 46,61 funta za akcję.

AstraZeneca na razie nie komentuje oświadczenia Pfizera, a rzeczniczka spółki Esra Erkal-Paler informuje jedynie, że jest ono analizowane.

– Cena, którą Pfizer będzie musiał zapłacić, jest zdecydowanie wyższa od obecnie oferowanej. Powinna się zaczynać od 50, a nie od 40 funtów za papier – powiedział  Julian Chillingworth, szef inwestycji w londyńskiej firmie Rathbone Brothers, która ma akcje AstraZeneca i zarządza 22 mld dol.

Z danych z ostatnich pięciu lat wynika, że przy fuzjach w branży farmaceutycznej o wartości powyżej 1 mld dol. średnia premia płacona przez przejmującego wynosiła 30 proc. powyżej wartości rynkowej

Wygasające patenty

Akwizycja przez Pfizera drugiej pod względem wielkości firmy farmaceutycznej w Wielkiej Brytanii byłaby największym przejęciem w tej branży. W tym roku ogłoszono już fuzje firm farmaceutycznych o łącznej wartości 127 mld dol.

Tylko w minionym tygodniu były aż cztery takie transakcje opiewające w sumie na ponad 74 mld dol. Szwajcarski gigant Novartis za 16 mld dol. kupi od GlaxoSmithKline technologię i prawa do produkcji leków na raka, a sprzeda brytyjskiej spółce za 7,1 mld dol. swój dział szczepionek.  Poza tym amerykańska firma Eli Lilly kupi od Novartis za 5,4 mld dol. jego dział leków weterynaryjnych. A wcześniej kanadyjska firma Valaent zaproponowała 45,7 mld dol.  w gotówce i w akcjach za przejęcie Allerganu, producenta botoksu.

Dość gruntowne zmiany własnościowe zachodzą w tym sektorze od 2011 r., bo największych producentów leków czeka fala wygasających patentów, co zmniejszy ich przychody o miliardy dolarów i zmusza do szukania możliwości produkcji nowych medykamentów.

Zaoszczędzić ?na podatku

Pfizer proponuje, aby spółka powstała z połączenia z AstraZeneca działała jako holding w Wielkiej Brytanii, ale siedziba zarządu mieściłaby się w Nowym Jorku.

Kupienia AstraZeneca pozwoliłoby też amerykańskiej firmie wykorzystać 70 mld dol. zgromadzonych z międzynarodowej działalności na zagranicznych kontach.  Gdyby Pfizer zechciał te pieniądze  przetransferować do Stanów Zjednoczonych, zostałyby one opodatkowane.  Poza tym szef Pfizera Ian Read zapewnia, że  „połączenie z AstraZeneca dałoby nowe możliwości tworzenia wartości dla akcjonariuszy obu spółek".

masz pytanie, wyślij e-mail do autora, j.bockowski@rp.pl

Amerykański gigant farmaceutyczny Pfizer zaproponował nabycie brytyjskiego rywala AstraZeneca za około 58,8 mld funtów (98,7 mld dol.). Byłoby to największe w dziejach przejęcie brytyjskiej spółki.

Z połączenia Pfizera z AstraZeneca powstałaby największa pod względem przychodów firma farmaceutyczna na świecie. Do zawarcia transakcji jeszcze daleko.

Pozostało 91% artykułu
Biznes
Gigant doradztwa coraz bliżej ugody wartej 600 mln dol. Miał przyczynić się do epidemii opioidów
KONFLIKTY ZBROJNE
Amerykańskie rakiety nie przyniosą przełomu
Biznes
Foxconn chce inwestować w Polsce. Tajwańska firma szuka okazji
Biznes
Amerykanie reagują na uszkodzenia podmorskich kabli internetowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Polska AI podbiła Dolinę Krzemową