W przypadku ubezpieczycieli na to rozporządzenie nakładają się zmiany dwóch rozporządzeń delegowanych do dyrektywy IDD: dotyczące produktu i dystrybucji ubezpieczeń. Zmiany te polegają na uwzględnieniu kwestii ESG w procesach regulowanych w tych rozporządzeniach. Obowiązują one od 2 sierpnia 2022 r. Wdrażając te przepisy, ubezpieczyciele jednocześnie uwzględniają m. in. interwencję produktową KNF czy wymogi dyrektywy Solvency II.
Kolejnym elementem jest taksonomia środowiskowa, czyli klasyfikacja innych produktów, na zielone i niezielone. W przypadku ubezpieczeń dotyczy ona tylko produktów majątkowych i odnosi się do dwóch z sześciu celów wymienionych w taksonomii: przeciwdziałania zmianom klimatu i adaptacji do zmian klimatu. Jednocześnie produkty te nie mogą w istotny sposób naruszać pozostałych czterech z tych sześciu celów (do not significantly harm = DNSH) oraz zachować minimalne środki bezpieczeństwa (minimum safe guard), czyli w skrócie prawa człowieka i wytyczne dotyczące prawa pracy.
I ponownie zostało wydane rozporządzenie delegowane do taksonomii – TSC, które zawiera dodatkowe wymogi dla poszczególnych produktów, rodzajów działalności, które muszą być spełnione, by mogły być one uznane za taksonomiczne.
W planach jest również uchwalenie przez organy UE taksonomii społecznej, która ma objąć aspekty społeczne i ład korporacyjny.
Kolejny akt prawny, który dotyczy ESG, to dyrektywa CSRD, która zastępuje NFRD (Non-Financial Reporting Directive). W Generali robimy to już od lat, gdyż raportujemy jako część międzynarodowej grupy. CSRD wprowadza również raport zintegrowany – dane finansowe i niefinansowe będą ujawniane w jednym dokumencie, by pokazać, że są tak samo istotne. Grupa Generali twarde – liczbowe cele ESG wyznacza sobie już w kolejnym cyklu strategicznym, a zintegrowany raport wydaje od kilku lat. Do tej dyrektywy również wydane jest rozporządzenie wykonawcze – ESRS.
Rzeczywiste działania
To tylko przegląd wybranych regulacji, które pokazują ich mnogość i skomplikowanie. Przepisy te są zmieniane, zmienia się również ich interpretacja. Wpływa to na brak przewidywalności działania w biznesie, ale również wnosi ryzyko, że zostaniemy źle zrozumiani. W tym kontekście wszystkie podmioty, szczególnie regulowane, muszą być szczególnie ostrożne, by realizując wymogi formalne, ich działania nie zostały zakwalifikowane jako greenwashing.