Fundusz Wsparcia Kredytobiorców (FWK) został powołany na mocy ustawy z 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Środki, którymi dysponuje, pochodzą z wpłat dokonywanych przez banki. Z pomocy Funduszu mogą korzystać zarówno posiadacze kredytów zaciągniętych w złotówkach, jak i kredytów walutowych.
Rodzaje pomocy udzielanej przez Fundusz Wsparcia Kredytobiorców
Z Funduszu można uzyskać:
- zwrotne wsparcie finansowe na pokrycie rat kredytu (przez maksymalnie 40 miesięcy);
- zwrotną pożyczkę na pokrycie pozostałej po sprzedaży kredytowanej nieruchomości części zadłużenia (maksymalnie 120 tys. zł);
- przed dokonaniem sprzedaży kredytowanej nieruchomości kredytobiorca może wystąpić o przyrzeczenie udzielenia mu pożyczki na spłatę zadłużenia, czyli o promesę.
Czytaj więcej:
Wsparcie finansowe z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców na pokrycie rat. Na czym polega?
Wsparcie finansowe z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców polega na przekazywaniu bankowi, który udzielił kredytu mieszkaniowego, kwoty przeznaczonej na spłatę zobowiązań kredytobiorcy (w skrócie: FWK przez jakiś czas spłaca raty za kredytobiorcę). Kwota ustalana jest indywidualnie w zależności od wysokości miesięcznej raty kredytu mieszkaniowego, lecz nie może być wyższa niż 3 tys. zł miesięcznie. Fundusz może przejąć spłatę rat (do 3 tys. zł miesięcznie) na okres nie dłuższy niż 40 miesięcy. Okres przekazywania wsparcia może być krótszy, jeżeli przed terminem 40 miesięcy wystąpią przesłanki wykluczające otrzymywanie wsparcia (np. kredytobiorca znalazł zatrudnienie, a posiadanie statusu osoby bezrobotnej było warunkiem otrzymania wsparcia).