Raiffeisen zostaje w Rosji. Duży wzrost zysku w kraju agresora

Uznany za sponsora rosyjskiej wojny austriacki bank Raiffeisen odkłada zaplanowane na 30 września opuszczenie Rosji. W pierwszym półroczu bank zarobił na transakcjach m.in. z rosyjską zbrojeniówką trzy razy więcej niż przed rokiem. Polska chce objęcia Austriaków sankcjami.

Publikacja: 02.08.2023 12:27

Raiffeisen zostaje w Rosji. Duży wzrost zysku w kraju agresora

Foto: Bloomberg

Austriacka grupa Raiffeisen odłożyła na do końca roku wydzielenie rosyjskiego biznesu. Takie oświadczenie złożył prezes grupy RBI, Johann Strobl, zaznaczając, że bank nie opuści rynku rosyjskiego do 30 września, zgodnie z wcześniejszymi planami, informuje agencja Interfax.

„Wskazaliśmy 30 września jako najwcześniejszą datę spin-offu i na dziś wydaje się to mało prawdopodobne. Myślę, że w ciągu najbliższych kilku tygodni otrzymamy więcej informacji, przynajmniej tego się spodziewamy” – powiedział Strobl.

Wojna daje Austriakom zarabiać

Bank został wpisany na listę międzynarodowych sponsorów wojny. W 2022 r po wycofaniu się z Rosji większości zachodnich banków, Austriacy, którzy tam pozostali, zarobili na transakcjach z rosyjskimi firmami w tym zbrojeniowymi, połowę zysku całej grupy RBI.

Czytaj więcej

Szef Emirates na czarnej liście sponsorów wojny. Poważne zarzuty Ukrainy

Od początku 2023 roku Raiffeisen jeszcze potroił swoje zyski w Rosji. Ogrom zarabianych z wykorzystaniem rosyjskiej wojny, pieniędzy przyćmił władzom austriackiego banku poczucie przyzwoitości i pozostawił głuchimi na opinię publiczną i instytucje unijne.

Władze w Brukseli wielokrotnie domagały się wycofania banku z rosyjskiego rynku. Polska chce obłożenia banku sankcjami, które ostatecznie wymuszą szybkie zerwanie z rosyjskim rynkiem.

23 maja 2023 roku pojawiła się informacja, że ​​Raiffeisen postanowił pozbyć się swojej rosyjskiej spółki-córki. Pojawiły się doniesienia, że ​​po kilkumiesięcznych nieudanych próbach znalezienia kupca, Raiffeisen Bank International przygotowuje się do przekazania rosyjskiego biznesu miejscowemu zarządowi i akcjonariuszom.

EBC traci cierpliwość

14 czerwca 2023 r. Europejski Bank Centralny stracił cierpliwość i wezwał banki strefy euro do zamknięcia wszystkich operacji i natychmiastowego opuszczenia Rosji. EBC zwrócił uwagę, że kilka europejskich banków, w tym austriacki Raiffeisen Bank i włoski UniCredit, nadal zarabiają w Rosji.

6 lipca 2023 roku okazało się, że Raiffeisen Bank International odkłada plany opuszczenia Rosji, ponieważ rosyjski reżim tego sobie nie życzy. RBI ma w Rosji około 2600 klientów korporacyjnych, 4 miliony posiadaczy kont lokalnych i 10 000 pracowników. Kreml chce by RBI zostało, ponieważ umożliwia płatności transgraniczne.

Rzecznik RBI zapewnił wtedy, że bank „będzie kontynuował sprzedaż lub wydzielenie firmy i zamierza ograniczyć swoją rosyjską działalność". Jednak wolne tempo RBI wywołało konflikt z EBC, który nadzoruje bank i zmusza go do opuszczenia Rosji.

W tej sytuacji Austriacy zaczęli robić pozorowane działania, mające świadczyć, że jednak zwijają swój rosyjski biznes. Od 1 sierpnia 2023 r. rosyjski oddział Raiffeisen zaprzestał skupu waluty gotówkowej od klientów indywidualnych w Rosji. Decyzję tę tłumaczono potrzebą „efektywnego zarządzania” pozycją walutową banku. Raiffeisen obłożył też prowizją wpłaty na rublowe konta klientów. Widać, że chce zarobić jak najwięcej dopóki wciąż działa w Rosji.

Banki
Dobre wyniki gigantów finansowych z Wall Street
Banki
Od sprawy beznadziejnej do pełnego sukcesu. Dziesięć lat walki frankowiczów
Banki
Rekordowy zysk banku centralnego Szwajcarii. 16 mld franków do podziału
Banki
Saga frankowa przeciągnie się jeszcze na 2025 rok, albo i dłużej
Banki
Wyceny banków nie rosną wraz z ich zyskami. Co obniża giełdowe kursy?