Największy prywatny bank Rosji z rekordową stratą w historii

Alfa-Bank, należący do objętego sankcjami rosyjskiego oligarchy, zaliczył w roku rosyjskiej wojny największą stratę w swojej historii. Na czysto stracił równowartość 6,3 mld zł.

Publikacja: 06.04.2023 10:30

Największy prywatny bank Rosji z rekordową stratą w historii

Foto: Bloomberg

Strata Alfa-Banku za 2022 r. wyniosła 117,1 mld rubli i była największa w historii. Ostatni raz bank oligarchy Michaiła Fridmana (objęty sankcjami Zachodu - przebywa w Wielkiej Brytanii, gdzie był czasowo aresztowany w sprawie o pranie pieniędzy, ma zamrożone aktywa) wykazał ujemny wynik finansowy w roku globalnego kryzysu - 2009. Była to strata nieporównywalnie niższa (3,35 mld rubli), przypomina gazeta RBK.

Czytaj więcej

Drugi bank Rosji z największą stratą w historii

Zarówno przedtem, jak i później bank pozostawał rentowny (raporty banku na stronie internetowej Banku Centralnego są dostępne od 1999 roku). Np. 2021 r., zysk Alfa-Banku wyniósł 136,6 mld rubli.

Czym władze banku tłumaczą wyniki 2022 r? Słowo wojna oczywiście nie pada. „W I półroczu 2022 r. bank zanotował jednorazową stratę w związku z zamrożeniem części aktywów w walutach obcych (sankcje -red), dodatkowo przeszacowanie waluty miało wpływ na wynik finansowy i sprawozdawczość”, powiedział prezes Alfa-Banku Władimir Wierchoszyńskij. Przyznał, że kluczowe znaczenie miały zachodnie sankcje.

„Alfa-Bank był największym bankiem w kraju pod względem międzynarodowych rozliczeń z bankami i kontrahentami w innych krajach, a sankcje nie mogły nie mieć na to wpływu. Jednocześnie, pomijając jednorazowe straty z tytułu przeszacowania kursów walut, zysk grupy na poziomie holdingu wyniósł ponad 300 mln dol., a Alfa-Bank nie tylko wykazał zysk w drugiej połowie 2022 r., ale także wykazuje silny wzrost pierwszym kwartale 2023 roku” – dodał.

Za styczeń i luty 2023 r. zysk netto wyniósł 26,1 mld rubli, czyli o 70 proc. więcej niż rok wcześniej - poinformował prezes banku.

Banki
Od sprawy beznadziejnej do pełnego sukcesu. Dziesięć lat walki frankowiczów
Banki
Rekordowy zysk banku centralnego Szwajcarii. 16 mld franków do podziału
Banki
Saga frankowa przeciągnie się jeszcze na 2025 rok, albo i dłużej
Banki
Wyceny banków nie rosną wraz z ich zyskami. Co obniża giełdowe kursy?
Banki
Zaskakujący spadek oprocentowania kredytów hipotecznych