„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 22.12.2024 09:51 Publikacja: 16.03.2023 19:14
Foto: AFP
Nie tylko szef Silicon Valley Bank – bankruta, który rozpoczął potężną wyprzedaż banków na światowych giełdach – zdążył sprzedać pakiet akcji tuż przed krachem. Swoich udziałów z wyprzedzeniem pozbyli się także dyrektorzy First Republic Bank, którego notowania runęły w poniedziałek o ponad 60 proc., a w kolejnych dniach zaliczały około 20-procentowe spadki.
Jak ujawnił „The Wall Street Journal”, szef wraz z topowymi dyrektorami First Republic z San Francisco sprzedali swoje udziały w banku za łącznie 12 mln dol. Prezes James Herbert II pozbył się od początku roku udziałów wartych 4,5 mln dol. Również dyrektor generalny banku, dyrektor ds. kredytów i dyrektor ds. zarządzania majątkiem prywatnym sprzedali w ciągu ostatnich dwóch miesięcy akcje o łącznej wartości 7 mln dol. Zdążył także dyrektor ds. zarządzania ryzykiem, który pozbył się swoich udziałów 6 marca – dwa dni przed tym, jak bankructwo SVB wstrząsnęło sektorem.
W okresie przedświątecznym Polacy chętniej niż zwykle sięgają po pożyczki czy kredyty ratalne. Jednak nie jest to jakiś wielki boom, który kazałby sądzić, że zadłużamy się nadmiernie, a banki zbierają z tego tytułu odsetkowe żniwo.
Nieoczekiwanie dla wszystkich Bank Rosji nie podniósł bazowej stopy procentowej. Może to mieć związek z falą krytyki, jaka w ostatnich dniach spadła na prezeskę banku ze strony rosyjskiego biznesu, bankierów i dworu Kremla.
Już nawet NBP popiera postulaty branży co do koniecznej modyfikacji ustawy o kredycie konsumenckim.
Gospodarka niemiecka ma problemy, co tworzy wiele możliwości dla polskich firm. Pojawią się możliwości ekspansji – mówi Jarosław Dąbrowski, członek zarządu BGK.
Jeszcze niedawno sektor grzmiał o swojej niskiej rentowności i niedoborach kapitałowych. Teraz okazuje się, że na odsetkach zarabia niemal najwięcej w UE. Po części to efekt tego, że na rachunki bankowe płynie rzeka pieniędzy.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Średnie ceny mieszkań spadają. Obniżki widać już nie tylko w ujęciu miesięcznym, ale i rocznym.
Bez przełomu na rynku hipotek. Pożyczki na zakup mieszkania zaciągają zamożni. Jest nowy rekord średniej wartości kredytu.
Banknoty pozostają w nieustannym obiegu. Z tego powodu narażone są na uszkodzenia. Mogą zostać np. zabrudzone, przedarte czy odbarwione. Wówczas ekspedient lub kasjer w sklepie ma prawo odmówić ich przyjęcia. Co zrobić z uszkodzonymi banknotami?
Już nawet NBP popiera postulaty branży co do koniecznej modyfikacji ustawy o kredycie konsumenckim.
Zaniechaniem poboru podatku objęta jest umorzona wierzytelność z tytułu kredytu refinansowego czy konsolidacyjnego obejmująca należność z pierwotnego kredytu mieszkaniowego.
Kto zakwestionował skutecznie ważność całej umowy kredytu, nie jest konsumentem i z własnej woli nigdy nim nie był.
Jeśli przedsiębiorca wykupuje po leasingu samochód do majątku prywatnego i używa go na osobiste potrzeby, to nie zapłaci VAT przy jego sprzedaży. Fiskus potwierdza to w interpretacjach.
55 frankowiczów skupionych w pierwszym pozwie zbiorowym o ustalenie nieważności umowy kredytu frankowego wygrało z bankiem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas