Banki mają prawo do korzystania z metod alternatywnych do SWIFT do wymiany komunikatów finansowych, jeśli instytucja kredytowa nie jest objęta unijnymi sankcjami blokującymi - tłumaczy KE w komunikacie z 28 lutego, które cytuje gazeta RBK.
Komunikat mówi, że takimi alternatywnymi kanałami otrzymywania zleceń płatniczych mogą być „niewyspecjalizowane usługi przesyłania wiadomości finansowych”: papier, faks, e-mail itp. Banki, które nie znajdują się na liście sankcyjnej, mogą nadal przeprowadzać transakcje z unijnymi instytucjami kredytowymi w ramach handlu nieobjętego sankcjami.
Czytaj więcej
W X pakiecie sankcji znajdą się cztery rosyjskie banki, które zostaną odłączone od globalnego systemu przelewów międzynarodowych. Wśród nich jest największy prywatny bank Rosji.
Dotąd 10 największych rosyjskich banków zostało odłączonych od systemu SWIFT. Są to Sbierbank, VTB, Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank, Rossiya, Sovcombank, korporacja państwowa VEB.RF i MKB, Rozsielhozbank. Wszystkie są objęte blokującymi sankcjami UE.
Sankcje zostały ostatnio wprowadzone również wobec Tinkoff Bank, Rosbank, Alfa Bank, RRDB i Far East Bank. Pożyczkodawcy ci nie zostali wykluczeni ze SWIFT odrębną decyzją, ale blokujący charakter sankcji, który zabrania współpracy z kontrahentami w UE, uniemożliwia im korzystanie ze SWIFT, który ma siedzibę w Belgii.