Podczas mojej wizyty w Kijowie we wrześniu miałam okazję rozmawiać z premierem o planach odbudowy. Rząd ukraiński przygotował bardzo szczegółowy plan uwzględniający kolejne etapy. Najważniejszą kwestią, z punktu widzenia pomocy Ukrainie, jest utrzymanie i odbudowa kluczowej infrastruktury i wsparcie we wznowieniu świadczenia usług komunalnych. Chodzi głównie o dostawy energii elektrycznej oraz uruchomienie i naprawę sieci wodociągowych na terenach zniszczonych działaniami wojennymi. Należy również jak najszybciej rozpocząć odbudowę sieci transportowych zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych oraz sieci energetycznych, by pomóc rządowi Ukrainy w przywracaniu podstawowych funkcji i podstawowych usług dla ludności. Kolejny etap to wznowienie eksportu, który z pewnością przyspieszyłby odbicie się ukraińskiej gospodarki.
Jak wyglądają priorytety w przyznawaniu pomocy i co decyduje o wyborze celów wymagających wsparcia?
W Kijowie, podczas mojej wizyty, rozmawiałam z przedstawicielami rządu o najpilniejszych potrzebach i strona ukraińska przedstawiła nam listę projektów. Bardzo pilne są naprawy uszkodzonych dróg, mostów i infrastruktury kolejowej. Finansowanie EBI będzie wspierać strategiczne przedsiębiorstwa państwowe – Ukrawtodor, ukraińską agencję odpowiedzialną za drogi i ukraińską spółkę kolejową – Ukrzaliznytsya. Remonty sieci kolejowej, dróg i mostów pomogą Ukrainie utrzymać przepływ ludzi, towarów i zboża. Jako że Ukraina jest jednym z największych eksporterów zboża na świecie, te istotne interwencje wesprą ożywienie gospodarki i ułatwią łączność z UE. Równie ważne są naprawy zniszczonej infrastruktury sektora energetycznego. Inwestycje EBI obejmą też Ukrenergo, ukraińską spółkę elektroenergetyczną, by umożliwić jej stabilne funkcjonowanie. Modernizacja sieci przesyłowej pozwoli zapewnić utrzymanie dostaw energii dla przemysłu i gospodarstw domowych. Jest to niezbędne do utrzymania stabilności systemu i synchronizacji z europejskimi sieciami elektroenergetycznymi.
Jaką pomoc otrzymała do tej pory Ukraina z EBI?
Łączna kwota wsparcia dla Ukrainy, którą do tej pory wypłacił Europejski Bank Inwestycyjny, wynosi 1,7 mld euro. Gdy wybuchła wojna, bank zareagował natychmiast – na początku marca Rada Dyrektorów EBI zatwierdziła natychmiastowe wsparcie finansowe dla Ukrainy – 668 milionów euro. W kolejnych transzach EBI wypłacił ponad miliard euro – 500 mln euro we wrześniu, by zapewnić środki na pilne naprawy uszkodzonych dróg, mostów i infrastruktury kolejowej. W październiku wypłacono 550 mln euro, by umożliwić wznowienie usług komunalnych i wesprzeć sektor elektroenergetyczny, co w obliczu nadchodzącej zimy jest absolutnym priorytetem.
Potrzeby niszczonego przez wojnę kraju nie mają dna, więc na na jakie pieniądze Ukraińcy mogą liczyć w najbliższej perspektywie?