Aktualizacja: 30.12.2021 21:00 Publikacja: 30.12.2021 21:00
Foto: Adobe Stock
Sędzia Kamil Gołaszewski z Sądu Okręgowego w Warszawie, znany m.in. z głośnej sprawy państwa Dziubaków i skierowania do TSUE pytań prejudycjalnych, przekazał Trybunałowi kolejne zagadnienia dotyczące hipotek frankowych. O ile teraz orzecznictwo w zakresie traktowania umów jest już w Polsce dość stabilne i sądy masowo unieważniają je, o tyle sporo wątpliwości dotyczy rozliczenia stron po unieważnieniu umowy kredytowej.
Tego też dotyczy pięć nowych pytań prejudycjalnych do TSUE. Sędzia chce wyjaśnienia, od kiedy należy liczyć bieg przedawnienia się roszczeń. Wprawdzie w tej sprawie wypowiedział się w maju polski Sąd Najwyższy, ale uchwała była różnie interpretowana i pojawiły się wątpliwości. Spór dotyczy m.in. tego, czy termin przedawnienia roszczeń banku należy liczyć dopiero od dodatkowego oświadczenia klienta o chęci skorzystania z ochrony wynikającej z unijnej dyrektywy 93/13.
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców pomaga posiadaczom kredytów mieszkaniowych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i mają problem z wywiązywaniem się ze zobowiązań wobec banków. Jeśli spełnią odpowiednie kryteria, Fundusz może m.in. przejąć od nich na jakiś czas spłatę rat.
Na czele Kredobanku stanie Jakub Karnowski, ekonomista i menadżer z dużym doświadczeniem, były prezes m.in. Polskich Kolei Państwowych.
Commerzbank zapowiedział drastyczne oszczędności. Pracę ma stracić 3900 osób – z czego ogromna większość w Niemczech. W Polsce pracownicy mBanku nie muszą obawiać się o swoje miejsca pracy.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda w czwartek pierwszy werdykt w sprawie ewentualnego unieważnienia kosztów polskiego kredytu konsumenckiego. Na wyrok z zapartym tchem czekają kredytobiorcy i banki. Pierwszy wyrok mają już Słowacy.
Rezerwy złota w rosyjskich bankach są najniższe od czterech lat. Gwałtownie spadły pod koniec ubiegłego roku do 38,1 tony. Tymczasem obywatele Rosji kupili w minionym roku 25 razy więcej złota aniżeli bank centralny.
Bezpieczeństwo energetyczne i gospodarcze w Europie, a także zapewnienie odpowiednich ram prawnych dla funkcjonowania platform internetowych to najważniejsze dziś wyzwania dla europejskiego prawa, a także dla tych, którzy je tworzą i stosują – mówi prof. Maciej Szpunar, pierwszy rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE.
Istotny krok w kierunku poprawy ochrony praw konsumentów. Przecięcie wątpliwości, że błędy wynikające z umowy skutkujące pozbawianiem banku prawa do odsetek i prowizji są sankcją proporcjonalną - tak prawnicy komentują czwartkowy wyrok TSUE dotyczący sankcji kredytu darmowego.
Czy platforma ogłoszeniowa odpowiada za treść oferty, w której ogłoszeniodawca zamieścił dane innej osoby w sposób naruszający jej prawa? Opinię w tej sprawie dla Trybunału Sprawiedliwości UE wydał rzecznik generalny Maciej Szpunar.
To cyniczny chichot historii i niespodziewane przekształcenie roli osób, które przyczyniły się do niszczenia państwa prawa. Teraz niczym Katon występują w obronie najwyższych wartości demokratycznych - mówi "Rz" prof. Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Sąd UE stwierdził, że potrącenie z funduszy unijnych kar nałożonych za niewykonanie tzw. środka tymczasowego było zasadne. Straty byłyby mniejsze, gdyby nie opieszałość poprzedniego rządu.
Sąd Unii Europejskiej oddalił skargi Polski w sprawie kar nałożonych przez Trybunał Sprawiedliwości UE za brak zawieszenia przepisów o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Rozstrzygnięcie TSUE podjęte w odpowiedzi na pytanie prejudycjalne jest wiążące dla sądu krajowego, który zadał pytanie, oraz dla innych sądów orzekających w tej samej sprawie. Jak i kiedy można wystąpić z takim pytaniem?
Odstępne za rezygnację z realizacji przedwstępnej umowy sprzedaży używanych rzeczy nie jest usługą opodatkowaną VAT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas