Anna Słojewska

Anna Słojewska

Korespondentka „Rzeczpospolitej” w Brukseli

Absolwentka warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej i podyplomowych studiów University of Minnesota

Azyl Marcina Romanowskiego. Czy Węgry złamią unijne prawo?

Węgry muszą wykonać Europejski Nakaz Aresztowania wydany przez Polskę za Marcinem Romanowskim – stwierdza Komisja Europejska.

Unia Europejska przygotowuje się na rządy Donalda Trumpa

Prezydent elekt Donald Trump jeszcze nie objął urzędu, a już Unia Europejska przygotowuje się na jego rządy. Kluczowe jest zachowanie jedności.

Jim Cloos: Tusk jest wielkim graczem w Europie

Kraj sprawujący prezydencję w UE nie narzuca agendy, ale zbliża się do innych państw – mówi „Rzeczpospolitej” Jim Cloos, były dyrektor generalny w Radzie UE, który blisko współpracował z prezydencjami wszystkich państw Unii Europejskiej.

Zmiany w Zielonym Ładzie. Polska zgłasza sprzeciw i ma poparcie innych krajów

Bruksela chce pogodzić Zielony Ład z konkurencyjnością gospodarek państw członkowskich. Polska ma w tym obszarze kilka postulatów.

Unia Europejska dyskutuje o rozszerzeniu. Długa droga przed Bałkanami Zachodnimi

Agresja Rosji na Ukrainę zmieniła nastawienie UE do rozszerzenia. Bałkany Zachodnie próbują z tego korzystać, ale tempo jest powolne.

Unia Europejska. Dyplomatyczna ofensywa Estonki Kai Kallas

Kaja Kallas wprowadza do unijnej polityki zagranicznej doświadczenie byłej premier i wschodnioeuropejską perspektywę. Chce przywrócić prestiż europejskiej dyplomacji.

Zielone światło UE dla zapory na granicy polsko-białoruskiej

Pieniądze i błogosławieństwo Brukseli dla działań Polski na granicy z Białorusią i Rosją. Będziemy odmawiać prawa do złożenia wniosku o azyl osobom forsującym granicę.

Piotr Serafin dla „Rzeczpospolitej”: Unijny budżet to polityka zapisana w cyfrach

Z premierem Tuskiem widzimy Polskę w UE podobnie – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Piotr Serafin, komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu.

Europa chce odsyłać syryjskich uchodźców do ich ojczyzny. Co mówią przepisy?

Nikt nie wie, jakie porządki zaprowadzą rebelianci w Syrii, ale państwa europejskie już chciałyby tam odsyłać imigrantów. Prawo jednak na to nie pozwala.

Dlaczego Mercosur jest gospodarczą i geopolityczną szansą dla Unii Europejskiej

W wolnym handlu z Brazylią, Argentyną, Urugwajem i Paragwajem chodzi nie tylko o bezcłowy przepływ towarów z i do Unii. Ale też o to, jak będzie pozycja UE w świecie na najbliższe dekady.