Jacek Marczyński

Jacek Marczyński

współpracownik

Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarz i publicysta, krytyk muzyczny i operowy "Rzeczpospolitej", z którą związany jest od 1991 roku. Był wykładowcą Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, redaktorem naczelnym kwartalnika "Scena Operowa", a także sekretarzem artystycznym Teatru Narodowego. Jest autorem szeregu publikacji książkowych ("Przewodnik operowy", "Gawędy operowe", "Wieczny idealista", "Dziesięć tańczących kobiet", "Dziesięciu tańczących facetów", "Prywatny alfabet śpiewaków", "Twarze Wotana"), współautor "Polskich symboli" oraz opracowania polskiego wydania "Dziennika" Wacława Niżyńskiego. Publikuje również w miesięczniku "Teatr" i w dwutygodniku "Ruch Muzyczny", gdzie prowadzi ponadto dział teatralny. W latach 2005-2017 współpracownik TVP Kultura i ponownie od 2025 jako członek zespołu "Tygodnika Kulturalnego".

Zmarł Wojciech Trzciński, kompozytor przebojów i legendarnej „Kolędy nocki”

Po ciężkiej chorobie odszedł Wojciech Trzciński. Jego piosenki śpiewali Zbigniew Wodecki, Halina Frąckowiak, Anna Jantar czy Urszula Sipińska.  Zdjęty przez cenzurę musical „Kolęda nocka” zyskał miano polskiego „Hair”.

Krystian Zimerman wraca z partnerami

Swoją najnowszą płytą, jak zawsze długo oczekiwaną, Krystian Zimerman chce wrócić do czasów młodości. Nie zagra jednak Chopina, choć mija 50 lat od jego błyskotliwego zwycięstwa na Konkursie Chopinowskim.

Oscarowy kompozytor Hans Zimmer zmieni hymn Arabii Saudyjskiej

Jeden z największych hollywoodzkich twórców muzyki filmowej Hans Zimmer został poproszony przez władze Arabii Saudyjskiej o stworzenie nowej wersji hymnu tego kraju, by nadać mu bardziej uniwersalny charakter.

250 tysięcy euro dla dyrygenta Simona Rattle’a

Brytyjski artysta Simon Rattle został tegorocznym laureatem jednej z najważniejszych nagród muzycznych ustanowionej pół wieku temu przez niemieckiego przemysłowca Ernsta von Siemensa. Obecnie wynosi ona ćwierć miliona euro.

Polska kupiła szczególnie cenny rękopis Chopina

Po długich negocjacjach z prywatnym kolekcjonerem Narodowy Instytut Fryderyka Chopina kupił od niego autograf Ballady f-moll Chopina. Ta oryginalna wersja utworu różni się nieco od tej, którą dzisiaj znamy.

Publiczność w Nowym Jorku czekała trzy lata na występ Polaka. Choroba dopadła go nagle

Czasami człowiek nagle nie może mówić ani śpiewać. Co wtedy, gdy śpiew jest jego zawodem? W Nowym Jorku doświadczył tego właśnie Piotr Beczała. Artystów dosięgają jednak też znacznie większe dramaty niż jego.

Dyrygent Łukasz Borowicz z nagrodą ICMA: Płyta nie jest tworem plastikowym

Najważniejszą europejską nagrodę fonograficzną – International Classical Music Award – zdobyli w tym roku filharmonicy poznańscy i ich szef – dyrygent Łukasz Borowicz. To już drugie takie wyróżnienie dla tych artystów.

W Kalifornii spłonęło 100 tysięcy partytur Arnolda Schönberga

To największa strata muzyczna pożarów w Los Angeles. Spłonął dom, w którym mieszkał Arnold Schönberg i całe pozostawione przez niego archiwum. To pamiątki po kompozytorze, który w XX wieku zrewolucjonizował muzykę.

Zmarł Andrzej Klimczak, wybitny śpiewak, współtwórca Polskiej Opery Królewskiej

Po ciężkiej chorobie odszedł śpiewak Andrzej Klimczak, artysta niesłychanie skromny, który ogromny talent ujawnił, gdy przyszło mu pokierować Polską Operą Królewską

Wiedeńscy Filharmonicy wybrali dyrygenta na 2026 rok i nie będzie to kobieta

Jak zawsze tuż po koncercie noworocznym Wiedeńscy Filharmonicy zadecydowali, z jakim artystą powitają Nowy Rok 2026. I choć znowu będzie to mężczyzna – Yannick Nézet-Séguin, ale za to dyrygent niekonwencjonalny.