Jan Zielonka

Jan Zielonka

Polsko-brytyjski prawnik i politolog, profesor europeistyki na uniwersytetach w Wenecji i Warszawie. Stały felietonista „Rzeczpospolitej”. Przez lata związany z Uniwersytetem Oksfordzkim, gdzie wykładał na St Antony’s College oraz był dyrektorem Centrum Studiów Europejskich. Znany na świecie myśliciel liberalny. Autor politologicznej koncepcji Europy jako imperium. Autor książek, w tym „Europa jako imperium” (2007), „Koniec Unii Europejskiej?” (2014), „Kontrrewolucja. Liberalna Europa w odwrocie” (2018), „Stracona przyszłość i jak ją odzyskać” (2023).

Jan Zielonka: Polska polityka to kabaret

Odwiedził mnie znajomy z Australii. Poniżej fragment naszej rozmowy.

Jan Zielonka: Co przyniesie następny rok?

Pod koniec roku w telewizji nawet poważni naukowcy zamieniają się we wróżbitów, bo dziennikarzy i widzów najbardziej interesuje przyszłość. Problem w tym, że proroctwa odnośnie do przyszłości są mało wiarygodne.

Jan Zielonka: Czar niezależnych kandydatów

Popularność niezależnych kandydatów w wyborach prezydenckich wynika nie tylko ze słabości partii, lecz także z demokracji jako takiej. Jeśli demokracja nie jest w stanie rozwiązywać problemów, z którymi się boryka Kowalski, to ten desperacko szuka „zbawcy” z zewnątrz istniejącego układu politycznego, nawet kosztem demokracji.

Jan Zielonka: Donald Trump nie tak straszny, jak go malują? Nadzieja matką głupich

Europa na powrót Donalda Trumpa reaguje w sposób tragikomiczny. Nie tylko tradycyjni jego wielbiciele zgłaszają deklaracje nieodwzajemnionej lojalności, lecz również ci, którzy na niego pomstowali.

Jan Zielonka: Nieprzewidywalna Ameryka. Co wiemy, a czego nie wiemy o wyborach w USA

Los świata i Europy decydował się właśnie w Ameryce, lecz wyników wyborczych nie poznamy pewnie w środę. Być może trzeba będzie czekać nawet do stycznia. Przez jakiś czas panować będzie chaos, strach i niepewność. Nie tylko państwa, lecz też rynki chcą wiedzieć, kto w największym mocarstwie wygrał.

Jan Zielonka: Orbánizacja Europy. Zasieki, mury i mundury mają nam przywrócić świetlaną przeszłość

Donald Tusk czy szef fińskiego rządu Petteri Orpo mogą nie lubić i krytykować Viktora Orbána, lecz gdy spojrzymy na ich wysiłki polityczne, to widać rosnącą zbieżność z działaniami węgierskiego premiera.

Jan Zielonka: Czy politycy chcą zagłodzić naukę i zmusić do poddaństwa?

Korea Południowa wyrosła na lidera technologicznego, bo postawiła na rozwój nauki i szkolnictwa wyższego. Nasi rządzący płacą Koreańczykom ogromne pieniądze za nowoczesną broń, lecz zamiast ich naśladować, wolą bredzić o wychowaniu patriotycznym.

Jan Zielonka: Czego możemy się nauczyć od Amerykanów przy okazji powodzi?

Jeśli chcemy być bezpieczni, to musimy popierać politykę przemysłową wspierającą innowacje, dobre uniwersytety i szpitale, zdrowe lasy, przepustowe rzeki i czyste powietrze. Innymi słowy, musimy mieć rząd, który inwestuje w ludzi i ich środowisko.

Jan Zielonka: Demokratyczny chaos niweluje przewagę Zachodu nad Rosją

Rolą demokracji jest rozwiązywanie sporów politycznych i wyłanianie rządów zdolnych do ochrony żywotnych interesów państwa. Obecna demokracja tych podstawowych funkcji nie spełnia i możemy tylko spekulować dlaczego.

Jan Zielonka: Demokracja ignoruje dzieci

Jeśli rzeczywiście chcemy, by nasze dzieci i wnuki miały się dobrze, to spójrzmy w lustro i skończmy z egoizmem wyborczym. Teraz wystarczy parę traktorów na ulicach Paryża czy Warszawy, by rząd podejmował decyzje klimatyczne, które przyszłe pokolenia dosłownie, nie w przenośni, usmaży.