Joe Biden chce bliższej współpracy z krajami wschodniej flanki NATO

Na szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki prezydent USA Joe Biden podkreślił swe zaangażowanie na rzecz wzmocnienia stosunków transatlantyckich i wyraził pragnienie bliższej współpracy z państwami B9 - oświadczył Biały Dom.

Aktualizacja: 11.05.2021 06:05 Publikacja: 10.05.2021 15:34

Joe Biden chce bliższej współpracy z krajami wschodniej flanki NATO

Foto: AFP

zew

Szczyt przywódców państw B9, na którym wypracowane miało zostać wspólne stanowisko na czerwcowy szczyt NATO, odbył się w Bukareszcie z inicjatywy prezydentów Polski i Rumunii, Andrzeja Dudy i Klausa Iohannisa.

W szczycie za pośrednictwem łącz wideo udział wzięli także szef NATO Jens Stoltenberg oraz prezydent USA Joe Biden.

Dowiedz się więcej:
Duda: Nasze oczekiwanie jest takie, aby NATO było żywe

Wystąpienie amerykańskiego przywódcy nie było transmitowane. Biały Dom wydał komunikat, w którym przekazał, że podczas szczytu państw B9 Joe Biden rozmawiał z sojusznikami ze wschodniej flanki NATO.

"Prezydent podkreślił swoje zaangażowanie na rzecz odbudowy sojuszy i wzmocnienia stosunków transatlantyckich. Wyraził pragnienie bliższej współpracy z naszymi dziewięcioma sojusznikami w Europie Środkowej oraz w regionie Morza Bałtyckiego i Czarnego w związku z wyzwaniami różnej natury, w tym dotyczącymi globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego, zmian klimatycznych i globalnej odbudowy gospodarczej" - czytamy w oświadczeniu.

W tekście zaznaczono, że prezydent USA wyraził poparcie dla wzmocnienia zdolności NATO do odstraszania i obrony oraz zwrócił uwagę na konieczność wzmocnienia przez sojuszników odporności na szkodliwe "gospodarcze i polityczne działania naszych strategicznych rywali".

Biały Dom przekazał, iż Joe Biden z zadowoleniem przyjął możliwość rozmowy z sojusznikami z państw B9 oraz szefem NATO na temat wysiłków Sojuszu Atlantyckiego w celu sprostania przyszłym wyzwaniom, które mają być omówione na szczycie NATO 14 czerwca.

"Prezydent Biden podkreślił znaczenie wzmacniania demokratycznych rządów i praworządności - w USA, w krajach NATO i na całym świecie" - czytamy.

Bukareszteńską Dziewiątkę tworzą Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry, czyli kraje wschodniej flanki NATO. W listopadzie 2015 r. państwa B9 podpisały deklarację o konieczności zapewnienia "zrównoważonej obecności wojskowej" Sojuszu Północnoatlantyckiego w regionie.

Polityka
Elon Musk coraz bardziej wkracza w europejską politykę. „Nigel Farage się nie nadaje”
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Polityka
Austria szuka premiera. Czy będzie nim szef skrajnie prawicowej Partii Wolności?
Polityka
Niemiecka minister zamazana na zdjęciach. Wcześniej spotkał ją afront ze strony władz Syrii
Polityka
Musk atakuje Partię Pracy o zaniedbania ws. „gangów gwałcicieli”. „To śmieszne”
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Polityka
Meloni odwiedziła Trumpa na Florydzie. Premier Włoch jak Milei, Orbán i Trudeau
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay