RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 25.09.2021 07:03 Publikacja: 29.04.2021 19:19
W więzieniu w Zamku Piszczałowskim w Mińsku siedzą działacze Związku Polaków Andżelika Borys, Irena Biernacka, Maria Tiszkowska oraz dziennikarz Andrzej Poczobut
Foto: AdobeStock
Tekst ukazał się w "Rzeczpospolitej" 30 kwietnia 2021 roku
Mury mińskiego Zamku Piszczałowskiego pamiętają powstańców styczniowych i listopadowych, pamiętają też czasy Stalina i ofiar NKWD. Dzisiaj, już w trzeciej dekadzie XXI wieku, siedzi tam ponad 100 więźniów Aleksandra Łukaszenki, w tym liderzy nieuznawanego przez niego Związku Polaków na Białorusi: Andrzej Poczobut, Andżelika Borys, Irena Biernacka, Maria Tiszkowska. – Czuję się jak hrabia Monte Christo – pisał ostatnio w liście do rodziców Poczobut.
Prezydent Austrii zamierza powierzyć misję tworzenia rządu Herbertowi Kicklowi – szefowi skrajnie prawicowej Partii Wolności (FPO). To konsekwencja niepowodzenia rozmów na temat utworzenia centrowego rządu.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock została zamazana na zdjęciach na kanale telegramowym powiązanym z przejmującą władzę w Syrii Organizacją Wyzwolenia Lewantu. Wcześniej przywódca tej organizacji Ahmed al-Sharaa nie podał niemieckiej minister ręki.
Elon Musk, dyrektor generalny SpaceX i Tesli, oskarża brytyjską Partię Pracy o zaniedbania w sprawie walki z gangami wykorzystującymi seksualnie dzieci w Wielkiej Brytanii. Tymczasem czołowi politycy ugrupowania podkreślają, że „nie interesuje ich” zdanie miliardera.
Premier Włoch Giorgia Meloni spotkała się na Florydzie z prezydentem-elektem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Administracja odchodzącego ze stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena powiadomiła Kongres o planowanej sprzedaży Izraelowi broni o wartości ośmiu miliardów dolarów - poinformowała agencja Reutera, powołując się na dwóch amerykańskich urzędników państwowych.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Incydenty takie jak uszkodzenia światłowodów są analizowane w kontekście potencjalnych działań hybrydowych – mówi Zbigniew Muszyński, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Już za kilka tygodni na Białorusi odbędą się wybory prezydenckie, których wynik nikogo nie zaskoczy. Dyktator, jak na razie, nie ma się czego obawiać.
To pierwszy tego typu wyrok na Białorusi od czasów Związku Radzieckiego. 64-letni kapłan został uznany za winnego i skazany na 11 lat więzienia za zdradę państwa. Dlaczego podpadł dyktatorowi?
Europoseł PiS Michał Dworczyk podkreślił w rozmowie z TVN24, że "rozumie zachowanie Marcina Romanowskiego", który na arenie międzynarodowej chce "nagłośnić upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości w Polsce".
Najstarsze seminarium w kraju przestało istnieć. Kościół rzymskokatolicki na Białorusi mierzy się z poważnym kryzysem. Nie chodzi tylko o represyjny reżim Aleksandra Łukaszenki.
Przemocą próbują zastraszyć, zniechęcić i zmusić do milczenia. Nie zdają sobie sprawy z tego, że z dyrektorem Studium Europy Wschodniej Janem Malickim bitwę przegrali już dawno temu.
W Warszawie napadnięto na szefa Studium Europy Wschodniej UW. Prof. Jan Malicki stracił przytomność i trafił do szpitala - podaje telewizja Biełsat. Napastnicy - jak wynika z relacji współpracowniczki Malickiego - byli ubrani w stroje przypominające mundury strażników miejskich, dlatego zapytany o nazwisko udzielił im odpowiedzi.
Marcin Romanowski uzyskał azyl polityczny na Węgrzech. To pierwszy raz po 1989 roku, kiedy polski obywatel taki azyl polityczny otrzymuje w kraju demokratycznym - zauważył w rozmowie z RMF FM europoseł PiS Michał Dworczyk
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas