Ambasada Izraela skomentowała powołanie nowego szefa IPN we Wrocławiu

Ambasada Izraela w Polsce skomentowała informację o powołaniu na dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu dr. Tomasza Greniucha. "Ze zdziwieniem przyjęliśmy informację, ze nowy dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu pan Tomasz Greniuch nie widzi nic złego we wznoszeniu ręki w nazistowskim pozdrowieniu".

Aktualizacja: 11.02.2021 18:33 Publikacja: 11.02.2021 17:51

Tomasz Greniuch (z prawej)

Tomasz Greniuch (z prawej)

Foto: Archiwum IPN

Dr Tomasz Greniuch w przeszłości był działaczem ONR. Promował historię Brygady Świętokrzyskiej NSZ.

W 2018 r. obronił rozprawę doktorską pt. „Historia Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII Okręgu Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Henryka Flamego »Bartka«" na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

W 2005 roku Greniuch miał być współorganizatorem "Najazdu na Myślenice". Podczas manifestacji narodowców upamiętniono wydarzenia z 1936 roku, gdy w trakcie najazdu na Myślenice przejęto kontrolę nad posterunkiem policji, splądrowano żydowskie sklepy w centrum miasta i próbowano podpalić synagogę.

W obronie dr. Greniucha stanął IPN. "Dr Tomasz Greniuch zanim objął stanowisko p.o. Dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu przez ponad trzy lata pracował w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu, a od blisko półtora roku nią kierował. W tym czasie dał się poznać jako dobry organizator. Zaktywizował działalność Delegatury, otworzył ją na nowe środowiska, m.in. kombatanckie i samorządowe. Bezpośredni zwierzchnicy zawsze z największym uznaniem wypowiadali się o jego pracy" - przekazano. 

"Zarzuty kierowane przeciwko dr. Tomaszowi Greniuchowi dotyczą jego zachowań z czasów młodości. Wielokrotnie w ciągu ostatniej dekady – przyznał, że były one błędem i przeprosił za nie" - dodano.

Oświadczenie w tej sprawie wydała ambasada Izraela. "Z zdziwieniem przyjęliśmy informację, że nowy dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu pan Tomasz Greniuch nie widzi nic złego we wznoszeniu ręki w nazistowskim pozdrowieniu. W Polsce, w kraju, który tak wiele wycierpiał pod okupacją hitlerowską, nie powinno być miejsca dla używania nazistowskich symboli" - czytamy.

"Pozostaje nam zachęcić pana Tomasza Greniucha do odwiedzenia Muzeum Auschwitz, którego misją jest przypominanie całemu światu o niebezpieczeństwach nazistowskiej ideologii" - przekazano.

Kraj
Nowej nadziei na nowy rok
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Kraj
Ukraina: Były redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” Grzegorz Gauden odznaczony „Za odwagę intelektualną”
Kraj
Życzenia świąteczne od „Rzeczpospolitej”: Bóg się nam rodzi!
Kraj
„Gaude Mater Polonia” nie wróci do nas szybko
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Kraj
Były dyrektor Muzeum Historii Polski nagrodzony
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay