Czytaj dalej RP.PL.
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 25.12.2018 10:41 Publikacja: 24.12.2018 23:01
Prezydent USA. Inni zmieniają politykę ze względu na działania Trumpa. Wciąż szokuje tweetami i decyzjami – kosztownymi dla innych krajów (cła, sankcje). Najistotniejsze skutki powoduje jego wojna handlowo-technologiczna z Chinami, które szykują się do światowej dominacji. Zorganizował dwa najbardziej śledzone spotkania – z izolowanym dotąd Kim Dzong Unem (sukces, bo dyktator przestał straszyć atomem i rakietami) i Władimirem Putinem (przy nim Trump zachowywał się jak zalotnik, podważył wiarygodność własnych służb specjalnych). Do wymarzonego resetu z Moskwą, który pomógłby w starciu z Pekinem, nie może doprowadzić, bo coraz bardziej ciąży mu śledztwo w sprawie rosyjskiej ingerencji w wybory prezydenckie 2016. Zapowiedzią wycofania wojsk z Syrii wywołał obawy, czy na USA można polegać w kwestiach bezpieczeństwa. Niemcy i Francja widzą wyłącznie słabe strony Ameryki Trumpa i tworzą plany na przyszłość Zachodu bez USA. Ma osiągnięcia ekonomiczne, prawie wszystko szybko w Ameryce rośnie, a bezrobocie spada.
W Izraelu rośnie nadzieja, że zmiana gospodarza Białego Domu okaże się błogosławieństwem dla państwa żydowskiego.
Oceniam na podstawie czynów, faktów, a nie oczekiwań. To, co widzę od obalenia reżimu Baszara Asada, oceniam pozytywnie – mówi Anwar al-Bunni, szef syryjskiego Centrum Studiów i Badań Prawnych w Berlinie.
Dyktator zaczął pokazywać Białorusinom i światu swoich zakładników, trzymanych od dłuższego czasu w całkowitej izolacji. Wygląda na to, że reżim w Mińsku myśli o ociepleniu relacji z Zachodem, a przede wszystkim z USA.
Miliarder i bliski współpracownik Donalda Trumpa, Elon Musk, rozważa, jak odsunąć od władzy premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera - pisze "Financial Times".
Czy świat jest gotowy na powrót Donalda Trumpa do Białego Domu i coraz większe wpływy Elona Muska? W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z Małgorzatą Bonikowską, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, o tym, jak ci dwaj giganci mogą zmienić globalny porządek, relacje transatlantyckie oraz przyszłość demokracji.
W Izraelu rośnie nadzieja, że zmiana gospodarza Białego Domu okaże się błogosławieństwem dla państwa żydowskiego.
Trwa przerzucanie piłeczki w sprawie dotacji dla PiS. Minister finansów chce wyjaśnień w sprawie uchwały PKW, a szef komisji domaga się podstawy prawnej tego żądania. Na konkretną wykładnię szanse są jednak niewielkie. Pat może trwać dalej.
Unia Europejska zrozumiała, że musi się zbroić i to najlepiej wspólnie. Na razie spiera się jednak o zasadę „kupuj tylko w UE”.
Wyjaśniamy, dlaczego Trump nagle zaatakował, na razie medialnie, niemal pustą wielką wyspę pod biegunem. I dlaczego to wywołało popłoch. Grenlandia jest przyszłym kluczowym graczem dla handlu światowego dzięki przejściu północnemu przez lody Arktyki.
W 2024 r. francuskie firmy zbrojeniowe podpisały kontrakty eksportowe na 18 mld euro. To ich drugi wynik w historii, dający w światowym rankingu eksporterów drugie miejsce po USA. Największe kontrakty dotyczyły samolotów i okrętów podwodnych.
Prapremiera polska sztuki „Nie trzeba było tego mówić” Salomé Lelouch, córki reżysera „Kobiety i mężczyzny”, odbędzie się w łódzkim Teatrze Powszechnym-Polskim Centrum Komedii 10 stycznia. Reżyseria Jakub Przebindowski.
Donald Trump nadal nie wie, jak zakończyć wojnę i nie ma zamiaru zaprzestać pomocy dla Ukrainy - pisze "Financial Times", powołując się na swoje źródła.
Ministerstwo Infrastruktury zapewnia, że są pieniądze na budowę CPK i budowy rusza w przyszłym roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas