Szybkie błyski radiowe (FRB - Fast radio burst lub extragalactic fast radio transient) to pochodzące spoza naszej galaktyki krótkie, jasne impulsy emisji radiowej z odległych źródeł.
Zdarzenia te mają czas trwania rzędu milisekund i wykazują charakterystyczne rozproszenie pulsarów radiowych. Emitują tyle energii w ciągu jednej milisekundy, ile Słońce emituje w ciągu 10 000 lat, ale fizyczne zjawisko, które je powoduje, jest nieznane.
Istnieją różne hipotezy na temat tych tajemniczych impulsów. Niektórzy naukowcy uważają, że są to sygnały z silnie namagnesowanych gwiazd neutronowych, wysadzanych strumieniami gazu krążących w pobliżu supermasywnych czarnych dziur. Są też opinie, że właściwości wybuchu wskazują na wysokorozwiniętą technologię opracowaną przez zaawansowaną cywilizację.
Znamienne, że w ciągu ostatniej dekady odnotowano jedynie 34 szybkie wybuchy radiowe. Jednak w ostatnim roku była ich prawdziwa eksplozja.
- Znaleźliśmy 20 szybkich impulsów radiowych w ciągu roku. To znaczy, że prawie podwoiliśmy liczbę wykrytych w obserwatoriach na całym świecie tego typu impulsów, odkąd odkryto je w 2007 r." - powiedział dr Ryan Shannon, astronom z Uniwersytetu Technologicznego Swinburne i OzGrav ARC Center of Excellence - Korzystając z nowej technologii radioteleskopu ASKAP, udowodniliśmy również, że szybkie wybuchy radiowe dochodzą z drugiej strony wszechświata, a nie z naszej własnej galaktycznej okolicy.