Aktualizacja: 03.03.2016 13:22 Publikacja: 03.03.2016 11:31
Prototyp maszyny ma odbyć pierwszy lot w 2020 roku
Foto: NASA
Maszyna ma dać początek nowej generacji samolotów naddźwiękowych — podobnych do słynnego, wycofanego z eksploatacji Concorde'a. Najważniejsze różnica — samolot ma być cichy i spełniać wymagania większości lotnisk dotyczących poziomu hałasu. Zdaniem NASA to właśnie obowiązujące na wielu amerykańskich i europejskich lotniskach niskie normy hałasu sprawiają, że duzi producenci samolotów nie interesują się technologiami lotu naddźwiękowego.
Problemem jest hałas i fale uderzeniowe towarzyszące obiektom poruszającym się z prędkością naddźwiękową (tzw. sonic boom, grom dźwiękowy). Ze względu na konstrukcję samolotów naddźwiękowych, również podczas startu i lądowania są one głośniejsze, niż „zwykłe" samoloty. Z tym problemem mają sobie poradzić inżynierowie NASA pracujący w ramach Commercial Supersonic Technology Project. Ich zadaniem jest zamiana potężnego gromu w słabiej słyszalne i miękkie dudnienie (NASA określa to mianem „bicia serca"). Służyć ma temu technologia o nazwie QueSST (Quiet Supersonic Technology).
Rozpoczęła się 6. edycja konkursu Kod Innowacji, skierowanego do firm i start-upów. W tym roku nagrodzone zostaną organizacje, które w innowacyjny sposób wykorzystują kody QR w komunikacji z konsumentami. Można zgłaszać zarówno wdrożone projekty, jak i pomysły na wykorzystanie kodów QR. Firmy zainteresowane udziałem mogą przesyłać swoje zgłoszenia do 30 września 2024 roku. Laureatów wyłoni niezależne jury, a lista zwycięzców zostanie ogłoszona podczas listopadowej konferencji Kod Innowacji.
W polskich laboratoriach prowadzone są najbardziej zaawansowane badania dotyczące obliczeń kwantowych, łączności i kryptografii kwantowej, sensoryki, obrazowania i metrologii kwantowej. Nasi naukowcy są też bardzo skuteczni w pozyskiwaniu środków w konkursach organizowanych przez największy europejski program wspierający badania w tej dziedzinie – sieć QuantERA.
Naukowcy z polskich uczelni są w światowej czołówce badań nad niektórymi obszarami technologii kwantowych. Ważne, żeby z ich odkryć skorzystał biznes.
B-21 "Raider" Sił Powietrznych USA odbył w piątek swój pierwszy lot, przybliżając moment wprowadzenia do floty amerykańskich bombowców maszyn dalekiego zasięgu, zdolnych do przenoszenia broni nuklearnej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Naukowcy z japońskiego uniwersytetu wykorzystali sztuczną inteligencję do stworzenia systemu, który - jak twierdzą - jest w stanie odczytywać intencje kryjące się za gdakaniem kur i rozróżniać stany emocjonalne u tych ptaków.
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. (WZL1) wraz z Lockheed Martin świętowały otwarcie linii produkcyjnej kontenerów startowych pocisków Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) Missile Segment Enhancement (MSE).
W stanie Nowy Meksyk, tuż po starcie z Międzynarodowego Lotniska Sunport w Albuquerque, doszło do katastrofy wielozadaniowego samolotu bojowego Lockheed Martin F-35B Lightning II.
Wicepremier i Minister Obrony Narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, podpisał umowę na dostawy pocisków AGM 158B JASSM-ER.
Wadze Australii przedstawiły plan wydatków obronnych na rok obrachunkowy 2024-2025. Planowane wydatki poszły w górę.
Amerykańska korporacja Lockheed Martin poinformowała, że Polscy partnerzy przemysłowi spółki zrealizowali pięć dużych projektów offsetowych.
Czeska państwowa spółka LOM Praga podpisała porozumienie z amerykańską firmą Lockheed Martin. Umowa dotyczy współpracy przemysłowej.
Amerykańska agencja kosmiczna NASA i koncern Lockheed Martin zaprezentowały w Palmdale w Kalifornii eksperymentalny samolot odrzutowy X-59, który ma zbierać dane, by umożliwić ciche, ponaddźwiękowe loty komercyjne.
Rosyjska agresja na Ukrainę nie spowodowała wzrostu przychodów z eksportu stu największych koncernów zbrojeniowych. Najwięcej straciły firmy z Rosji, ale niższe przychody miały też giganty z USA. Zmniejszył się eksport zbrojeniówki Ukrainy. Natomiast Polska Grupa Zbrojeniowa zwiększyła go w ub.r. o 14 proc. I była pod tym względem najlepsza w Europie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas