Tczew ratuje czółna

Dziesięć unikatowych łodzi i tratw z Afryki, Azji, Europy i Oceanii trafiło do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Aktualizacja: 15.01.2020 20:43 Publikacja: 15.01.2020 18:07

Tczew ratuje czółna

Foto: Wkimedia Commons/Henryk Bielamowicz

Nowe eksponaty zaprezentowano w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Podarowała je emerytowana archeolog brytyjska Valerie Fenwick z hrabstwa Suffolk. Stanowiły kolekcję Muzeum Morskiego w Exeter w Wielkej Brytanii, które zostało zamknięte w 1997 roku, a jego zbiory zlicytowano.

W skład daru, które otrzymało gdańskie muzeum wchodzą: sampan z Chin, barwna łódź valboeiro z Portugalii, łódź koszowa z Wietnamu, dwie łodzie z grupy tzw. skórzaków: curach z Irlandii i okrągła, malutka parisal z Indii. Są też łodzie z Oceanii: dłubanka z Tuvalu i łódź z Kiribati, której klepki połączono starożytną techniką zszywania sznurem. Tratwy trzcinowe pochodzą z krańców Europy: z greckiej wyspy Korfu i Portugalii. Do tej grupy należy też tratwa z jeziora Baringo w Kenii, wykonana z lekkiego jak balsa drewna.

Ciekawą historię posiada łódź koszowa z Wietnamu, łodzią tą uciekło w latach 70. do Hongkongu trzech obywateli komunistycznego Wietnamu. Jednostka ta wyposażona w żagiel o długości 4,3 metra przebyła dystans 600 mil morskich. Niebezpieczna podróż „boat people” trwała 23 dni, łódź tę podarował muzeum w Exeter komisarz policji z Hongkongu.

– Eksponaty udało nam się pozyskać w niecodziennych okolicznościach – wyjaśnił dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego dr Robert Domżał. – Informacja w grudniu 2018 roku o aukcji internetowej kolekcji Muzeum Morskiego w Exeter nas zelektryzowała. Była to bowiem największa kolekcja łodzi i statków na świecie licząca ponad 300 jednostek. 90 procent zbiorów kupił na pniu zamożny archeolog z Chin. Pozostało jedynie dziesięć cennych łodzi i tratw, które kupiła Valerie Fenwick i ukryła je na farmie pod Londynem. Zrobiła to, żeby zapobiec wywiezieniu ich poza Anglię. Podjęliśmy rozmowy z brytyjską archeolog, która gościła kilka razy w siedzibie gdańskiego muzeum. Decyzję taką podjęła, mając pewność, że działalność Centrum Konserwacji Wraków Statków cechuje najwyższej klasy profesjonalizm – mówił dr Domżał.

Pod koniec 2019 roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało dar także od brytyjskiej muzealniczki z Leeds – Barbary Woroncow, która już wcześniej przekazała gdańskiej placówce pamiątki po dziadku, premierze rządu RP na uchodźstwie Janie Kwapińskim i ojcu, lotniku Dywizjonu 304 Aleksandrze Woroncowie.

Tym razem pani Woroncow przekazała do kolekcji 16 obiektów – modele łodzi wojennych nowozelandzkich Maorysów, łodzi żaglowej z Wysp Gilberta, czółna z Wysp Salomona, czółen z kory Indian kanadyjskich, figury dziobowe salomońskich łodzi oraz wiosła, spośród których wyróżnia się taneczne wiosło Indian Haida z Kolumbii Brytyjskiej o piórze z wyciętym rysunkiem kruka.

Podarowane obiekty są poddawane konserwacji w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Tworzy się z nich dokumentację 3D przystosowaną do prezentacji w internecie. W kwietniu 2020 zostaną udostępnione publiczności.

Archeologia
Wiemy kiedy Homo sapiens krzyżował się z neandertalczykami. To mniej odlegał przeszłość, niż nam się wydawało
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Archeologia
Piwo sprzed 10 tys. lat? Nietypowe odkrycie archeologów dotyczące starożytnych Chin
Archeologia
Nowe odkrycie dotyczące prehistorycznej diety. Archeolodzy uzyskali przełomowy dowód
Archeologia
Polscy archeolodzy zbadają królewski grobowiec w Egipcie. Potrzebują pieniędzy
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Archeologia
Niezwykłe odkrycie archeologów. Naukowcy odnaleźli zaginione miasto Majów
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku