Badanie przeprowadzone przez naukowców z Collaborative Research Centre (SFB) uniwersytetu w Kilonii ujawniło, że prehistoryczne megaosiedla w Europie opierały się na nawozach i białku roślinnym.
Megaosady powstały około 6 tysięcy lat temu na terenie Republiki Mołdawii i Ukrainy. Począwszy od około 4150 roku p.n.e. społeczeństwa Cucuteni-Trypole budowały planowane duże osady, które zdaniem wielu badaczy były najwcześniejszymi miastami w Europie.
Kultura Cucuteni-Trypole nazywana jest też kulturą ceramiki malowanej. Charakterystyczną formą osadnictwa kultury Cucuteni-Trypole były rozległe osady - nawet do 335 hektarów. Jednym z przykładów takich osad jest Talianka, w obecnym obwodzie czerkaskim na Ukrainie. Według badań z 2014 roku osada była zamieszkała przez 15-21 tys. mieszkańców (skrajne liczby 6-30 tys.) i jest największym dotychczas odkrytym osiedlem neolitycznej Europy.
Czytaj więcej
Zespół badaczy ze Szkoły Archeologii Uniwersytetu Oksfordzkiego zidentyfikował ślady nieznanych...
Wcześniej zakładano, że te duże społeczności utrzymywały się z rolnictwa na własne potrzeby, jednak według paleoekologa z Kilonii, doktora Franka Schlütza, zaopatrzenie mieszkańców opierało się na niezwykle wyrafinowanym zarządzaniu żywnością i pastwiskami.