Kandydaci na radców i adwokatów przed próbą

We wtorek w całym kraju rozpoczęły się prawnicze egzaminy zawodowe. Bierze w nich udział kilka tysięcy osób.

Publikacja: 10.05.2022 18:36

Kandydaci na radców i adwokatów przed próbą

Foto: Fotorzepa /Jerzy Dudek

Egzaminy zawodowe radców i adwokatów potrwają do 13 maja. Są zwieńczeniem aplikacji. Od ich wyniku zależy uzyskanie szlifów zawodowych.

Do egzaminu adwokackiego przystąpiły 1622 osoby: 1347 aplikantów i 275 innych uprawnionych (doktorzy prawa, referendarze sądowi i absolwenci prawa z odpowiednim stażem). Egzamin radcowski to sprawdzian dla 2164 osób, w tym 1838 aplikantów i 326 innych uprawnionych.

Kandydaci do zawodów prawniczych muszą wykazać się wiedzą z prawa karnego, cywilnego, gospodarczego i administracyjnego oraz z zasad wykonywania zawodu i etyki. W trakcie egzaminów można korzystać z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa. Wyniki egzaminu są ogłaszane miesiąc po zakończeniu egzaminu. Aby uzyskać wynik pozytywny, trzeba mieć z każdej części egzaminu ocenę pozytywną.

Większość zdających wybrała możliwość rozwiązywania zadań przy użyciu sprzętu komputerowego. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało wyposażoną w edytor tekstu aplikację egzaminacyjną, która blokuje dostęp do zasobów komputera i uniemożliwia łączność z urządzeniami zewnętrznymi.

Czytaj więcej

W tym tygodniu startuje egzaminacyjny maraton dla prawników

Przygotowania do egzaminów odbywały się z użyciem technik zdalnego nauczania. Na przykład w adwokaturze została zorganizowana po raz pierwszy symulacja egzaminu adwokackiego oraz towarzyszące jej zajęcia z omówieniem zadań egzaminacyjnych.

Jak podaje serwis adwokatura.pl, było to 67 godzin zegarowych zajęć.

Jak zauważa adwokat Marcin Derlacz, przewodniczący Komisji ds. Aplikacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, sam egzamin jest jedynie sprawdzeniem wiedzy merytorycznej. – Dziś, aby zbudować mocną pozycję własnej kancelarii, trzeba się wykazać także umiejętnościami biznesowymi. Trudniej zbudować własną markę niż kilkanaście lat temu – przyznaje adwokat. Jego zdaniem do zawodu wciąż przychodzi sporo ambitnych młodych osób i mimo obiegowej opinii o obniżaniu się poziomu wiedzy aplikantów są to ludzie z wielkim potencjałem.

Na ogół większość przystępujących do egzaminu zdaje go, choć odsetek zdających różnie wygląda w różnych częściach kraju. W ubiegłym roku wahał się od 62 do 95 proc.

Jeden z najlepszych wyników w 2021 r. odnotowano na egzaminie radcowskim właśnie w Lublinie. – W ostatnich latach zdawalność przekraczała 90 proc., z czego zwykle 60–65 proc. stanowią absolwenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej – chwali się Arkadiusz Bereza, dziekan tamtejszej Okręgowej Izby Radców Prawnych.

Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Administracja rządowa
Prezydent podpisał budżet, część zapisów skierował do TK
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego