Stanowisko MS ws. odwołań od wyników egzaminów na doradcę restrukturyzacyjnego i tłumacza przysięgłego

Helsińska Fundacja otrzymała odpowiedź z resortu sprawiedliwości dotyczącą kwestii braku możliwości odwołania się od wyników egzaminu na licencję doradcy restrukturyzacyjnego oraz egzaminu zawodowego tłumaczy przysięgłych.

Publikacja: 04.08.2016 11:50

Stanowisko MS ws. odwołań od wyników egzaminów na doradcę restrukturyzacyjnego i tłumacza przysięgłego

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

W piśmie do ministerstwa z kwietnia 2016 r. HFPC argumentowała, że możliwość odwołania się od wyniku egzaminu przewidziana jest w przypadku wielu profesji. Jednak zarówno ustawa o tłumaczach przysięgłych jak i ustawa o licencji doradcy restrukturyzacyjnego takiej możliwości nie dają. To może wprowadzać do polskiego systemu prawnego nieuzasadnioną nierówność w zakresie zasad dostępu do zawodów zaufania publicznego.

W odpowiedzi na apel HFPC Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśliło, że zgłoszone uwagi brane są pod uwagę w ramach toczących się prac analitycznych nad wdrożeniem zmian poprawiających jakość i efektywność działań syndyków, zarządców i nadzorców w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Mimo to MS stwierdziło, że egzamin dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego odbywa się co najmniej dwa razy w roku. Dlatego umożliwia to zainteresowanym podmiotom ponowne przystąpienie do egzaminu po upływie kilku miesięcy, więc niezdanie egzaminu nie stanowi nadmiernego utrudnienia do uzyskania licencji doradcy restrukturyzacyjnego.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego