Płatności elektroniczne wypierają gotówkę

Jeszcze sześć lat temu gotówka była dominującym instrumentem płatniczym w Polsce. Dziś jest wykorzystywana w nieco ponad jednej trzeciej transakcji.

Publikacja: 29.08.2024 21:46

Rekordowo niski poziom 35 proc. wyniósł w 2023 r. udział płatności gotówką w liczbie transakcji zawartych w punktach handlowo-usługowych. Rok do roku to spadek o 3 pkt proc. Wobec 2018 r. aż o 22 pkt proc.

Jak wygląda rynek

Płatności bezgotówkowe są szczególnie popularne w sklepach z obuwiem i odzieżą, wielkopowierzchniowych, księgarniach, kioskach i sklepach papierniczych, drogeriach, aptekach oraz na spacjach paliw. Konsumenci coraz bardziej doceniają płatności kartą oraz za pomocą urządzeń mobilnych, ponieważ postrzegają je jako szybkie, wygodne i bezpieczne. 60 proc. respondentów biorących udział w badaniu Fundacji Polska Bezgotówkowa w 2023 r. częściej płaciło bezgotówkowo niż rok wcześniej.

– Jednocześnie przedsiębiorcy w badaniu przyznają, że to właśnie głos klienta jest jednym z ważniejszych kryteriów umożliwienia wyboru metody płatności w ich punkcie sprzedaży – mówi Joanna Erdman, prezeska zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa. Do końca lipca 2024 r. do programu Polska Bezgotówkowa dołączyło ponad 485 tys. podmiotów, w których łącznie zainstalowano ponad 640 tys. urządzeń do przyjmowania płatności cyfrowych.

Motorem rozwoju płatności bezgotówkowych jest sektor prywatny, ale ich popularność rośnie też w urzędach. W 2023 r. to właśnie w sektorze publicznym odnotowano jedną z największych zwyżek popularności e-płatności. Liczba transakcji przekroczyła 8 mln, a ich wartość sięgnęła 1,3 mld zł. Z kolei obrót na terminalach zainstalowanych w sektorze publicznym zwiększył się o ponad jedną czwartą.

– Mimo systematycznego wzrostu udziału płatności cyfrowych konsumenci nadal zauważają luki w akceptacji płatności innymi formami niż gotówka. Z tego m.in. powodu udział metod płatności w liczbie transakcji jest silnie zróżnicowany w ramach poszczególnych branż – podkreśla Erdman. Dodaje, że w wielu sektorach gospodarki wciąż występują realne ograniczenia zasięgu akceptacji kart.

Jeśli wziąć pod uwagę nasycenie terminali w ujęciu geograficznym, to widać duży skok w ostatnich trzech latach w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Na koniec czerwca 2024 r. prawie wszystkie województwa osiągnęły poziom ponad 15 terminali dostarczonych w ramach programu Polska Bezgotówkowa na 1000 mieszkańców. Zaobserwować można jednak nadal linię podziału na powiaty, które osiągnęły wyższy wskaźnik w zachodniej części kraju oraz w obszarach wokół dużych miast i miejsc turystycznych.

Stale na popularności zyskuje usługa cashback, czyli wypłata gotówki z kasy podczas robienia zakupów i płacenia za nie kartą. W 2024 r. już blisko połowa ankietowanych skorzystała z tego rozwiązania. Z usługi wypłaty gotówki przy okazji płacenia kartą można skorzystać aktualnie w ponad 275 tys. placówek handlowych w Polsce. Najchętniej tę opcję wybierają osoby w wieku 25–34 lata, ale w pozostałych grupach ta forma też cieszy się powodzeniem, zwłaszcza podczas wyjazdów wakacyjnych.

Polska na tle świata

W naszym kraju dynamika płatności cyfrowych jest wyższa niż średnio na świecie. Z danych NBP wynika, że wykorzystanie kart rośnie w tempie 22 proc. rocznie, a najnowsze metody płatności notują dynamikę jeszcze wyższą, rzędu 30 proc. rocznie.

W badaniu Mastercard 88 proc. respondentów przyznało, że skorzystało z przynajmniej jednej cyfrowej metody płatności. Z kolei 96 proc. zadeklarowało, że prawdopodobnie skorzysta z niej w przyszłości .

Polska plasuje się na wysokim trzecim miejscu w Europie pod względem liczby transakcji bezgotówkowych dokonywanych pojedynczą kartą. Wysokie czwarte miejsce zajmujemy również w rankingu transakcji bezgotówkowych w ogólnej liczbie transakcji przeprowadzonych kartami płatniczymi – wynika z danych NBP. Natomiast pod względem mierników rozwoju infrastruktury, takich jak liczba bankomatów w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców, liczba terminali POS na 1 mln mieszkańców oraz liczba kart w przeliczeniu na jednego mieszkańca, Polskę dzieli jeszcze dystans do większości krajów UE. Ale za to bardzo szybko rosną nam takie wskaźniki, jak: liczba transakcji bezgotówkowych dokonanych kartami płatniczymi w przeliczeniu na jednego mieszkańca, liczba transakcji dokonanych pojedynczą kartą oraz liczba poleceń przelewu na jednego mieszkańca.

– Polska jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie rynków płatniczych w Europie. Wyróżniamy się wysokim poziomem absorpcji płatności cyfrowych wśród konsumentów, a zgodnie z prognozami ekspertów, w ciągu pięciu–dziesięciu lat poziomem wykorzystania płatności elektronicznych możemy zbliżyć się do europejskich liderów, czyli krajów skandynawskich – mówi Marta Życińska, dyrektorka generalna polskiego oddziału Mastercard Europe.

Płatności elektroniczne nie tylko oferują większą wygodę i przyspieszają proces płatności. Zwiększają też bezpieczeństwo ze względu na brak konieczności przewożenia i przechowywania gotówki zarówno po stronie kupujących, jak i sprzedawców. Są również nieodzowną częścią ekspansji międzynarodowej.

– Każda firma rozważająca ekspansję zagraniczną lub już sprzedająca na rynkach międzynarodowych powinna oferować swoim klientom szeroki wachlarz elektronicznych metod płatniczych – podkreśla Życińska.

Trend płatności bezgotówkowych umacnia się każdego roku. – Nie przewidujemy, aby w najbliższej przyszłości miało to się zmienić. Co ważne, zgodnie z polskim prawem każda metoda płatności jest ważna i równoprawna, w związku z tym każda powinna być akceptowana w punkcie sprzedaży – podsumowuje Erdman.

Analizy Rzeczpospolitej
Polska na celowniku najemców
Analizy Rzeczpospolitej
Transport i magazyny przeładowane problemami finansowymi
Analizy Rzeczpospolitej
Wielkie pudła? Współczesne magazyny to coś więcej
Analizy Rzeczpospolitej
Inwestorzy garną się nad Wisłę
Analizy Rzeczpospolitej
Na tle kondycji finansowej całego sektora TSL branża logistyczna wypada nieźle