W ciągu trzech pierwszych kwartałów tego roku wartość inwestycji w nieruchomości logistyczno-przemysłowe w Polsce wyniosła 738 mln euro (prawie 3,2 mld zł) – wynika z szacunków firmy Avison Young. To o 12 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, ale po słabszej I połowie 2024 r. III kwartał przyniósł ożywienie, bowiem wartość transakcji wyniosła 444 mln euro.
Wracają duże transakcje
Jak zaznacza Agnieszka Bykowska, analityczka w Avison Young, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku zawarto 18 transakcji, z czego pięć portfelowych. Inwestorzy koncentrowali się na nieruchomościach zlokalizowanych w pięciu głównych rynkach magazynowych – stanowiło to ponad trzy czwarte transakcji. Do Polski weszło trzech nowych graczy: Greykite, Emira Property Fund i Arete.
– W I połowie 2024 r. rynek magazynowy doświadczył znacznego spowolnienia, a całkowity wolumen inwestycji spadł poniżej 300 mln euro. Jednak w III kwartale nastąpiło silne odbicie. Sektor magazynowy odpowiadał za 27 proc. całkowitej wartości inwestycji. Dwie z pięciu znaczących transakcji portfelowych zostały zawarte właśnie w III kwartale – mówi Bykowska.
Analitycy Avison Young podkreślają, że oprócz zakupów magazynów na transakcje składają się przedsięwzięcia joint veture (Greykite i White Star), nabycie udziałów (Emira Property Fund i DL Invest), a ostatnio tempa nabierają transakcje sprzedaży i leasingu zwrotnego (użytkownicy magazynów będący ich właścicielami sprzedają nieruchomości inwestorom, zawierając jednocześnie długoterminową umowę najmu). – Na przestrzeni ostatnich miesięcy polski sektor inwestycyjny w nieruchomościach komercyjnych wykazuje oznaki stabilizacji i ożywienia. Szczególnie pozytywnie wyróżnia się sektor magazynowy, który po trudnym początku roku odzyskał dynamikę – mówi Grzegorz Chmielak, dyrektor działu wycen i rynków kapitałowych w Axi Immo. – Widoczne jest rosnące zainteresowanie inwestorów portfelami nieruchomości przemysłowo-logistycznych, co przejawia się w zwiększonej liczbie otwartych procesów transakcyjnych. Tradycyjnie najgorętsze pozostają w pełni skomercjalizowane aktywa magazynowe zlokalizowane na największych rynkach o ugruntowanej pozycji – dodaje.