Ofert pracy w IT wciąż przybywa, co wynika m.in. z niesłabnącego zainteresowania Polską wśród zagranicznych przedsiębiorców. Z raportu Team Connect wynika, że Microsoft uruchomił w naszym kraju inwestycję o wartości miliarda dolarów, Kainos w sumie zainwestuje milion funtów w nowe biuro w Gdańsku, Concentrix zdecydował się na otworzenie placówki w Krakowie, Godel Technologies w Białymstoku, Snowflake zapowiada rozbudowę warszawskiego centrum inżynierskiego, a do Bydgoszczy weszło Cloud Engineering Center. Inwestycje zapowiadają już kolejni zagraniczni gracze.
Liczba osób studiujących na kierunkach technicznych oraz informatycznych systematycznie rośnie, ale tempo jest zbyt wolne, żeby udało się nadążyć za wzrostem popytu na ekspertów. Zmierzenie się z deficytem kadr w IT wymaga odważnych, innowacyjnych rozwiązań.
Czas na nowe pomysły
– Jedną z takich strategii może być stworzenie inkubatora talentów IT wewnątrz firmy. Zamiast polegać wyłącznie na zewnętrznych rekrutacjach, firmy mogłyby inwestować w rozwijanie umiejętności IT wśród swoich obecnych pracowników z innych działów – wskazuje Michał Górecko, prezes BPSC. Dodaje, że przez organizowanie wewnętrznych bootcampów kodowania, warsztatów technologicznych i oferowanie kursów online firmy mogą odkrywać ukryte talenty i pasje swoich pracowników, przekształcając ich w przyszłych ekspertów IT.
Kolejnym krokiem jest stworzenie środowiska, które promuje innowacje i eksperymenty technologiczne. Przykładowo organizowanie hackathonów oraz innowacyjnych konkursów, podczas których pracownicy mogą prezentować swoje pomysły na ulepszenia technologiczne, może nie tylko wyłonić nowe talenty, ale również zwiększyć zaangażowanie i satysfakcję z pracy. Ciekawym pomysłem jest również partnerstwo przedsiębiorstw z technologicznymi start-upami.
– Firmy mogłyby organizować programy wymiany pracowników ze start-upami, pozwalając im na zdobycie doświadczenia w dynamicznym środowisku start-upowym, a jednocześnie pozyskiwać innowacyjne pomysły – podsumowuje przedstawiciel BPSC.