Branża farmaceutyczna jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów produkcyjnych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wartość globalnego rynku farmaceutycznego w 2021 roku wyniesie prawie 1,5 bln dol. – wynika z ostatniego raportu QuintilesIMS Institute. Podobne dane przedstawia IMS Institute for Healthcare Informatics. Firma ta szacuje, że w 2020 r. rynek ten będzie wart 1,4 bln dol. Większość obserwatorów zwraca uwagę, że zaangażowanie innowacyjnych firm w prace badawczo-rozwojowe będzie skutkowało w najbliższych latach wprowadzeniem na rynek wielu nowych leków.
Onkologia na topie
W stosunku do 2016 r. w ciągu najbliższych pięciu lat globalny rynek leków powiększy się zatem aż o 33 proc., czyli 367 mld dol. Roczne tempo jego wzrostu szacowane jest na 4–7 proc. Spodziewane jest zatem wyhamowanie wzrostu z poziomu 9 proc. zanotowanego w 2014 i 2015 r. Tak dynamiczne tempo wzrostu było jednak spowodowane wprowadzeniem na rynek przełomowych terapii stosowanych w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C oraz w chorobach nowotworowych.
Zakłada się, że lekkie hamowanie będzie wynikać także z kontynuacji presji na obniżanie cen przy spowolnieniu wzrostu sprzedaży ilości leków na rynkach, które w ostatnich latach rozwijały się najdynamiczniej: Chiny, Bangladesz, Brazylia, Chile, Filipiny, Rosja, Indie, Algieria, Argentyna, Kolumbia, Rumunia, Indonezja, Kazachstan, Meksyk, Nigeria, Pakistan, Polska, Arabia Saudyjska, Republika Południowej Afryki, Turcja, Wietnam.
W najbliższych latach rynek leków będzie rozwijał się we wszystkich obszarach terapeutycznych. Najszybciej w onkologii, diabetologii i chorobach autoimmunologicznych.
Eksperci QuintilesIMS Institute spodziewają się, że w ciągu najbliższych pięciu lat rozwój rynku globalnego będzie stymulowała rekordowo wysoka liczba wprowadzonych nań nowych leków. Zakładają, że z ponad 2,2 tys. substancji aktywnych, będących obecnie w końcowej fazie rozwoju, w ciągu kolejnych pięciu lat do obrotu wprowadzanych będzie średnio 45 nowych leków rocznie.