Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 11.10.2018 21:12 Publikacja: 11.10.2018 17:48
Piotr Pawłowski
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
W poniedziałek w imieniu Ewy Pawłowskiej złożyła Pani zawiadomienie do prokuratury w sprawie śmierci Piotra Pawłowskiego na podstawie art. 155 kk .
Barbara Bosak-Kruczek: Postawiłam w nim zarzut nieudzielenia pomocy w postaci braku zaintubowania pana Piotra, źle zorganizowanej i nieprofesjonalnie przeprowadzonej akcji ratunkowej. Pan Piotr stracił przytomność w domu. Żona natychmiast podjęła się akcji reanimacyjnej - masażu serca. Zespół ratunkowy, który przyjechał składał się z trzech osób – dwóch ratowników i lekarza. Lekarz nawet nie dotknął pana Piotra, nie mówiąc o zbadaniu go. Stał w kącie pokoju pisząc coś na tablecie. Po podłączeniu pana Piotra do monitora, ratownicy usiłowali zaintubować pana Piotra. Według relacji Pani Ewy, Lekarz cały ten czas był bierny. Nawet, gdy ratownik informował go, że „jest w żołądku" i nie może zaintubować pacjenta , lekarz nie podszedł, nawet nie dotknął pacjenta. W końcu ratownik krzyknął do lekarza , żeby zostawił tableta i podjął decyzję. Mimo to lekarz nie włączył się do akcji ratunkowej. – Przez cały czas stał z boku. Nie udzielił medycznej pomocy ratownikom, choć to lekarz odpowiada za pracę ratowników. Zespół karetki nie miał przy sobie właściwych rurek intubacyjnych iw pewnym momencie ratowniczka wybiegła do karetki po rurkę. Włożoną do przełyku a nie do tchawicy rurkę która wypadała panu Piotrowi z ust. Pani Ewa widziała, jak podczas wynoszenia go na noszach do karetki, jeden z ratowników wpychał mu rurkę do ust.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Od soboty 7 września obowiązują wyższe kwoty odszkodowań z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Maksymalna kwota to blisko 223 tysiące złotych.
Pacjent, który w szpitalu np. doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, może otrzymać świadczenie kompensacyjne - odszkodowanie za błąd medyczny. Na pytania z tego zakresu odpowiada adwokat Anna Koniuszko specjalizująca się w prowadzeniu spraw cywilnych oraz karnych z zakresu prawa medycznego.
Pieniądze wpłynęły na konta w sprawach dotyczących sześciu pacjentów, a o świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych ubiega się 571 osób.
Rzecznik praw pacjenta wydał pierwsze decyzje w ramach Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. W czwartek 20 czerwca weszło w życie brakujące rozporządzenie.
20 czerwca wejdzie w życie brakujące rozporządzenie, które pozwoli na wypłaty świadczeń. Pacjenci poszkodowani wskutek błędów medycznych i ich rodziny czekali na nie od dziewięciu miesięcy.
Od 6 września 2023 r. wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych zastąpił nowy system kompensacji działający przy wsparciu instytucjonalnym i administracyjnym rzecznika praw pacjenta.
Osoby, które ucierpiały podczas leczenia w szpitalu, nie mogą otrzymać świadczenia kompensacyjnego, bo brakuje przepisów wykonawczych.
Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do Ministra Zdrowia i Ministra Sprawiedliwości o pilną zmianę przepisów dotyczących odpowiedzialności karnej lekarzy za tzw. błędy medyczne. Medycy oczekują kompromisu między potrzebami pacjentów, a możliwości bezpiecznego wykonywania zawodu przez samych lekarzy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas