Kłopoty z erekcją i depresja idą w parze

Kłopoty z erekcją i drogami moczowymi wiążą się u mężczyzn z ryzykiem depresji. Urolodzy powinni być tego świadomi i kierować pacjentów do odpowiednich specjalistów – sugerują naukowcy.

Publikacja: 11.09.2018 18:01

Kłopoty z erekcją i depresja idą w parze

Foto: Adobe Stock

Mężczyźni z problemami urologicznymi częściej cierpią na depresję, zaburzenia snu, a także bezdech senny. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine (UCI) po przebadaniu 124 mężczyzn, pacjentów kliniki andrologiczno-urologicznej, których średnia wieku wynosiła  54 lata. Wyniki opublikowane zostały w International Journal of Impotence Research.

Wśród badanych mężczyzn około 22,5 proc. miało wysokie ciśnienie krwi, 15 proc. cierpiało na chorobę sercowo-naczyniową, a 13,3 – na cukrzycę .

Trzy czwarte mężczyzn (77,3 proc.) miało wskaźnik masy ciała (BMI) powyżej 25, który jest klasyfikowany jako nadwaga, a czterech na pięciu (79 procent) miało obniżony poziom testosteronu.

Czytaj też: Depresja: to ona ma wkrótce najbardziej zagrażać zdrowiu

Depresję – od łagodnej do ciężkiej – stwierdzono u 38,6 proc. badanych,  u 55,2 proc osób wskazano na średnie do wysokiego ryzyko wystąpienia bezdechu sennego, a ponad 18 proc. mężczyzn skarżyło się na kłopoty ze snem, w tym na ciężką bezsenność.

Ryzyko depresji i kłopotów ze snem oraz bezdechem okazało się szczególnie duże  u starszych mężczyzn oraz u osób z podwyższonym BMI i hipogonadyzmem (stan, w którym jądra nie wytwarzają wystarczającej ilości testosteronu). 

Czytaj też: O erekcję trzeba pytać umiejętnie - rozmowa z prof. Arturem Mamcarzem

Problemy z urologiczne są powszechne, niektórym można dość szybko zaradzić, a inne mogą być chroniczne i znacznie obniżać jakość życia.

Zdaniem naukowców istnieje potrzeba stosowania badań przesiewowych wśród mężczyzn cierpiących na zaburzenia erekcji czy kłopoty z drogami moczowymi, które pozwoliłyby na zidentyfikowanie u nich dodatkowych zagrożeń zdrowotnych i skierowanie ich po pomoc do odpowiednich specjalistów.

Badacze podkreślają, że nieleczenie współistniejących schorzeń utrudnia pokonanie problemów urologicznych.

Zdrowie
Powstała pierwsza lista leków krytycznych. Ministerstwo Zdrowia chce zabezpieczyć pacjentów
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Ochrona zdrowia
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Zdrowie
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - o co zadbać i czego się wystrzegać