Prawo o ochotniczej straży pożarnej wywołuje pożar

Tylko jednostki ratowniczo-gaśnicze ochotniczych straży pożarnych będą utrzymywane z budżetu państwa. Pozostałe mają funkcjonować jak stowarzyszenia – proponuje MSWiA.

Publikacja: 24.06.2021 16:56

Prawo o ochotniczej straży pożarnej wywołuje pożar

Foto: PAP

Organizacja OSP opiera się na prawie o stowarzyszeniach, co stwarza problemy z określeniem statusu strażaków ochotników. Projekt MSWiA ma to zmienić. Wyodrębnione jednostki ratowniczo-gaśnicze OSP będą traktowane jako jednostki ochrony przeciwpożarowej, utrzymywane z budżetu państwa. Pozostałe jednostki OSP będą nadal poza rządowym finansowaniem. Uregulowane mają być świadczenia dla strażaków ochotników – projekt ustawy nazywa ich ratownikami OSP. Ma im przysługiwać świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat w JRG OSP w wysokości 1/14 stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę. Mowa o ratownikach OSP co najmniej przez 25 lat czynnych jako członkowie JRG OSP. Świadczenie będzie im wypłacane po ukończeniu 65 lat (mężczyźni) i 60 lat (kobiety).

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?